nahoru

Krvavá noc na Filipínách. V Manile zemřelo rekordních 32 lidí v dalším protidrogovém tažení

Tereza Stonišová19. srpna 2017 • 17:05
Krvavá noc na Filipínách. V Manile zemřelo rekordních 32 lidí v dalším protidrogovém tažení
foto: James Nachtwey

Filipínská drogová válka, kterou de facto vyhlásil tamní prezident Rodrigo Duterte již téměř před dvěma lety, zažila vůbec nejhorší noc od svého počátku. Během tohoto vnitrozemského konfliktu bylo zabito téměř 6 tisíc lidí, přičemž v noci z úterka na středu v uplynulém týdnu to bylo rekordních 32.

Přestože boj proti drogovým dealerům a uživatelům drog již podle britské BBC na Filipínách „neplní denně titulky novin“, rozsáhlé vládní tažení zášťiťované prezidentem Dutertem, který se v minulosti přirovnal dokonce k německému nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, nadále pokračuje. Pozornosti se zemi ale dostává stále méně, protože násilí už je jaksi integrální součást tamní reality. Prezident Duterte nadále varuje uživatele drog, aby se své závislosti vzdali, protože on ve svém boji proti nim odmítá polevit.

Čekání na smrt: Mladé vězenkyně v Íránu se na 18. narozeniny netěší
 

Největší kontroverze vyvolává metoda, kterou pro likvidaci dealerů a uživatelů drog Duterte zvolil. V ulicích se nejen po setmění objevují maskovaná komanda, která zabíjejí vytipované oběti. Novinář britské BBC popsal výpověď matky jedné z obětí, která uvedla, že její syn, jehož zastřelilo jedno takové maskované komando, byl jen občasný uživatel marihuany, který ji rozhodně neprodával. BBC ale dodává, že společnost na Filipínách je v otázce protidrogové války rozdělená, protože její část s bojem proti dealerům i závislým souhlasí.

Přesný počet obětí se liší. Zatím asi nejpřesnější číslo uvedl deník New York Times, který uvedl zhruba 5800 obětí. Dodal ale, že jich v budoucnu může být mnohem více, podle některých zdrojů se číslo může vyšplhat až na 20 tisíc. Duterte kampaň proti drogově závislým a dealerům pozastavil letos v lednu, ale pouze na dva měsíce. Během této doby přeorganizoval policii, jíž se změnila struktura i vedení. V březnu letošního roku však prezident oznámil obnovení kampaně, takže se zabíjení na ulicích stalo opět věcí denního pořádku.

 

V KLDR žádný hlad a bída není, USA jsou hlavní agresor, říká Vrobel
Martin Krepindl; Info.cz 18. srpna 2017 • 16:32

V KLDR žádný hlad a bída není, USA jsou hlavní agresor, říká Vrobel

Žena našla ztracený snubní prsten. Byl zarostlý v mrkvi
Tereza Stonišová 19. srpna 2017 • 10:42

Žena našla ztracený snubní prsten. Byl zarostlý v mrkvi

 

 Klíčová slova: Filipíny, Rodrigo Duterte, smrt, drogy


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
21,820
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější