nahoru

Sám v muzeu. Holanďan vyhrál noc u Rembrandtovy Noční hlídky.

Johana Kudrnová18. června 2017 • 18:00
Sám v muzeu
Sám v muzeu
• foto: 
AFP

Holanďanu Stefanu Kasperovi se naskytla jedinečná příležitost. Zakoupil si v pořadí desátý milióntý lístek do amsterdamského Rijksmusea, které ukrývá největší poklady nizozemského umění a vyhrál tak kuriózní odměnu – noc u slavného Rembrandtova obrazu Noční hlídka. Rijksmuseum bylo znovu otevřeno po náročné rekonstrukci v roce 2013. Bizarní nápad věnovat v podstatě náhodnému návštěvníkovi noc v muzeu a natočit s ním u této příležitosti propagační video nepochybně přispěje k ještě větší návštěvnosti instituce.

Rijksmuseum navštívil učitel Stefan Kasper se svými studenty. Jako pravý patriot přijal zprávu o výhře s pořádnou dávkou nadšení. Vždyť Noční hlídka patří podle slov ředitele muzea Taco Dibbitse mezi holandské národní poklady.

Stefan Kasper se během noci strávené v muzeu mohl jeho prostorami nerušeně procházet a prozkoumat slavná díla, aniž by se musel proplétat mezi nekonečnými zástupy turistů. S některými obrazy si, jak je dnes dobrým zvykem, udělal selfie. Nehlídala jej při tom žádná ostraha, respektive, jak sám říká, „jestli tam byli, tak byli dobře schovaní“.

Slovenské Brhlovce: Unikátní obydlí ve skále chránila své obyvatele proti nájezdům Turků

Kromě uměleckého zážitku pro něj muzeum však připravilo také jeden gastronomický. Šéfkuchař michelinské restaurace Rijks Kasperovi připravil k večeři speciální menu – gazpacho a hovězí líčka. Poté Kasper už ulehl do postele jen několik metrů od slavného obrazu. Zážitek komentoval slovy: „Objevil jsem postavy, kterých jsem si dřív nevšimnul. Jakoby přede mnou ožily. Byl to zážitek který si navždy uchovám v paměti.“

A co vy? Chtěli byste přenocovat pod Slovanskou epopejí Alfonse Muchy nebo třeba v rozlehlých palácích Louvru anebo vám představa potemnělých vylidněných muzeí připadá hororová?

Severokorejci propustili vězněného studenta. Vrátili jej v kómatu a s nevratně…

 

Čest práci! Živnostníci do výroby!
Jiří X. Doležal 17. června 2017 • 10:54

Čest práci! Živnostníci do výroby!

SZ slibuje volební právo od 16 let? Jaké jsou klady a zápory?
Petr Kolman 17. června 2017 • 17:12

SZ slibuje volební právo od 16 let? Jaké jsou klady a zápory?

 

 

 Klíčová slova: muzeum, soutěž, zajímavostiDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,760
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější