nahoru

Japonská princezna rebeluje: Přijde o titul, protože si chce vzít neurozeného muže

Martin Mrázek20. května 2017 • 19:00
Japonská princezna rebeluje: Přijde o titul, protože si chce vzít neurozeného muže
foto: Profimedia.cz

Vnučka japonské císaře Mako (25) se rozhodla dobrovolně vzdát všech výsad, které se jí jako princezně ještě stále dostává, kvůli lásce k 25letému Keii Komuroovi. Tento milovník oceánu, jak je japonskými médii líčen, pracuje v turistickém ruchu a je prostým občanem. Vnučka císaře Akihita s ním chodila na stejnou univerzitu a seznámili se v restauraci.

O Mako se toho příliš neví, protože na rozdíl od například britské královské rodiny, se ta japonská drží spíše v pozadí. Na veřejnosti vystupuje pouze při státních návštěvách a kulturních událostech. Princezna ale byla první členkou rodiny, která studovala na univerzitě. V rámci výměnného pobytu pobývala krátce i ve skotském Edinburghu a anglickém Leicesteru. V současnosti pracuje jako vědecký pracovník v muzeu Tokyjské univerzity.

Její vyvolený Kei Komuro je pro japonský tisk tak trochu nepochopitelnou volbou. Je o něm známo, že lyžuje, hraje na housle a rád vaří. Mimojiné také pracoval jako „princ moře“, když propagoval krásu tamních pláží. Princezna Mako už ho nicméně představila rodině a její rodiče se sňatkem souhlasili.

Dle zvyklostí ihned po svatbě přije o titul a nebude již princeznou. Ceremonie se ale rozhodně neuskuteční v nejbližších dnech. Japonské svatby v císařské rodině jsou plné tradic a zvyklostí, které je třeba dodržovat. Nejdříve je třeba ohlásit zasnoubení a poté po souhlasu císařského páru stanovit datum svatby.

Otec Mako je druhým v nástupnické linii po strýci Naruhitovi. O něm už se otevřeně mluví jako o císaři, protože 83letý Akihito již avizoval touhu abdikovat.Klíčová slova: Královská rodina, JaponskoDiskuse ke článku