nahoru

Čína mění bankovky, ale diktátor Mao Ce-tung na nich pořád zůstává

Daniel Baret12. listopadu 2015 • 15:00
Čína mění bankovky, ale diktátor Mao Ce-tung na nich pořád zůstává
foto: pbc.gov.cn

Čínská lidová banka (centrální banka země) dala ve čtvrtek do oběhu nové bankovky v hodnotě 100 jüanů (v přepočtu necelé čtyři tisíce českých korun). Zatímco ve světě mají nové bankovky v posledních letech zcela jinou podobu a vypadají daleko moderněji, pekingská vláda se drží tradice. Na všech čínských bankovkách je totiž pořád podobizna někdejšího komunistického diktátora Mao Ce-tunga (1893–1976).

Jak informoval anglicky psaný deník China Daily, čínské bankovky procházejí pouze „evolučním procesem“. Na nových jsou sice daleko lepší ochranné prvky proti padělání, ale jejich vnější podoba doznala jen malých změn. Předchozí série z let 2005 a 1999 jsou vizuálně v podstatě stejné, jen barva je trochu jiná.

Na všech čínských bankovkách je stále bývalý vůdce Mao Ce-tung, zakladatel komunistické Číny. A to i přesto, že na něj zejména mladé generace nejlidnatější země světa pohlížejí s odstupem a velmi kriticky, a přesto, že tento muž má na svědomí desítky miliónů zmařených lidských životů. Číňané všech věkových a sociálních skupin například masově umírali při jeho nesmyslných experimentech, jako byl Velký skok koncem 50. let a kulturní revoluce v druhé polovině 60. let.

Bankovka v hodnotě 100 jüanů je dnes vůbec nejpoužívanějším platidlem v Číně.

Ve fotogalerii najdete bankovku hodnoty 100 jüanů z let 2015, 2005, 1999, 1980 a 1948.Klíčová slova: Čína, juan, bankovkaDiskuse ke článku