Chodník se nachází na Hollywood Boulevardu a v přilehlé ulici Vine Street.

Chodník se nachází na Hollywood Boulevardu a v přilehlé ulici Vine Street. Zdroj: Foto Profimedia.cz, scom, ara

Galerie celebrit, úchylů i bizarních postaviček. Jak se dostat na hollywoodský chodník slávy?

Jiří Holubec

V Hollywoodu se před 65 lety objevil Chodník slávy. Jména hvězd zvěčněných v betonu chodníku na Hollywood Boulevard si dnes chodí fotit miliony turistů a filmových fanoušků. Málokdo z nich ale ví, kdo horizontální výstavku filmové slávy vymyslel, jak se na ní hvězdy ocitají a proč z ní nikdy nezmizí.

Pokud se vypravíte do Hollywoodu s představou honosných filmových studií a kaváren přetékajících slavnými herci, čeká vás trpké zklamání. Epicentrum filmového průmyslu působí v reálu velmi ušmudlaně. Namísto kulis tu stojí obchody s lacinými suvenýry, káva se tu usrkává z papírových kelímků a místo herců na ulicích postávají unavení performeři, kteří vám za pár dolarů zapózují ve vytahaném kostýmu Spider-Mana. Jediný symbol filmové slávy, který v Hollywoodu opravdu najdete, je chodník na Hollywood Boulevard, ve kterém je zalito skoro 3000 hvězd z červené teracy. První se zde objevila 8. února 1960 a každý rok jich dvě až tři desítky přibydou. Historie Chodníku slávy je stejně zajímavá jako životy osobností, které jsou na něm zvěčněny.

Hvězdy původně svítily nad hlavami

Nápad vytvořit Chodník slávy se zrodil v hlavě zaměstnance Hollywoodské obchodní komory E. M. Stuarta. Svůj návrh předložil na jednání v roce 1953, kdy se zlatá éra Hollywoodu paradoxně již chýlila ke konci. Kalifornská studia sice stále vládla filmovému světu, jejich moc a monopolní postavení ale v roce 1948 rozbilo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Stuartův návrh možná i proto u hollywoodských radních zafungoval. Budoucnost továrny na sny byla v té době nejistá, a vytvořit její nejslavnější éře trvalý pomník se zdálo být jako dobrý nápad. Odkud vzal Stuart inspiraci se neví. Je ale pravděpodobné, že design odkoukal ze stropu foyer slavného hotelu Hollywood, na kterém zářily hvězdy věnované hercům, režisérům a producentům. Hotel byl v roce 1956 zbourán a hvězdy se ze stropu přestěhovaly na chodník.

První hvězda

Ještě než vznikl chodník dnešní, nechala obchodní komora postavit jakousi maketu, aby zjistila, jestli bude o atrakci zájem. Prototyp se v Hollywoodu objevil v roce 1958 a zaskvělo se na něm osm hvězd. Zvěčnění se dočkala slavná herečka éry němého filmu Olive Bordenová, britský krasavec Ronald Colman, zpěvák a herec Preston Foster, Burt Lancaster, Edward Sedgwick, Louise Fazenda, Ernest Torrence a Joanne Woodwardová. Zájem médií, veřejnosti i turistů dokázal, že Chodník slávy bude velkým hitem a komise okamžitě začala připravovat stavbu na vybrané lokalitě mezi Hollywood Boulevard a Vine Street. Práce se zpozdily a první hvězda, která přečkala až do dnešních dnů, byla odhalena až 8. února 1960. Byla věnována režisérovi a producentovi Stanley Kramerovi proslaveného hity jako To je ale bláznivý svět (It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World), Útěk v řetězech (The Defiant Ones) nebo Hádej, kdo přijde na večeři (Guess Who’s Coming to Dinner). Kramer nezůstal osamocený dlouho. Během několika měsíců už na chodníku zářilo 1558 hvězd. Pak se příliv na dlouhou dobu zastavil.

Nejistý osud

V 60. letech prožíval Hollywood nejisté období. Jeho sláva a moc závisela ve velké míře na vlivu velkých filmových studií. Šestá dekáda minulého století ale odstartovala éru nezávislého filmu, která se proti okázalému pozlátku vymezovala. Důsledkem bylo, že se další hvězdy na chodníku začaly objevovat až v roce 1968. Další příčinou byly rozpory mezi losangeleskou radnicí a Hollywoodskou obchodní komorou, která musela přepracovat systém financování a výběru jmen. Proces trval několik let a skončil až odhalením nové hvězdy producenta Richarda D. Zanucka – držitele Oscara za film Řidič slečny Daisy (Driving Miss Daisy) a mentora Stevena Spielberga. Zanuckova hvězda byla první, která se objevila na nejslavnější části chodníku – přímo před kinem Grauman’s Chinese Theatre.

Hvězdy nikdy nezhasnou

Není asi potřeba zmiňovat, že se na řadu jmen na chodníku slávy během let nabalily skandály a kontroverze, které je mnohdy připravily o kariéru. Zvěčněn je tu například Bill Cosby, odsouzený za mnohanásobné sexuální zneužívání. Fatty Arbuckle, obviněný z vraždy herečky Virginie Rappeové. Michael Jackson opředený skandály zneužívání dětí a další a další. Zloba odpůrců a fanoušků se v takovém případě obrací i proti jejich památníkům. Dlaždice s hvězdami jsou polévány barvou, rozbíjeny kladivy a kolem hvězdy Donalda Trumpa dokonce v roce 2016 vyrostl přes noc plot z ostnatého drátu. Hollywoodská obchodní komora však odmítá kteroukoliv z hvězd odstranit. Argumentuje tím, že se každá dlaždice se jménem stává v okamžiku instalace chráněnou kulturní památkou a je považována za nedělitelnou součást celého chodníku.

Sláva není zadarmo

Jak se o jménech na Chodníku slávy rozhoduje? Kandidáta může navrhnout kdokoliv. K petici je potřeba přiložit fotografii, krátký životopis a zdůvodnění, proč si dotyčný zvěčnění zaslouží. Jelikož v USA není nic zadarmo, musí navrhující k petici přiložit poplatek 250 dolarů. O všech návrzích rozhoduje komise stanovená Hollywoodskou obchodní komorou. Každý rok posuzuje kolem dvou stovek kandidátů, ze kterých vybere zhruba dvacet jmen. Když některé do dvou let neodsouhlasí, návrh propadá a petice i poplatek je potřeba podat znovu. Ani poté ale není zaručeno, že se navržená celebrita hvězdy dočká. Chodník je ve správě neziskové organizace a prostředky na instalaci a údržbu získává z poplatků navrhovatelů. Ty poslední dobou rychle narůstají a v současnosti je potřeba zaplatit 75 tisíc dolarů. Ve většině případů je hradí herci sami, za ty méně majetné platí agentura či producenti. Není ale výjimkou, že se na hvězdu svého idolu skládají sami fanoušci. Kvůli dlaždici se jménem Lizy Minelli uspořádali její příznivci sbírku, kde prodávali vlastnoručně napečené sušenky. Poslední podmínkou pak je, že se celebrita musí obřadu instalace hvězdy osobně účastnit. Pravidlo bylo zavedeno kvůli neochotě Bruce Springsteena doletět na vlastní oslavu do Hollywoodu. Na jeho počest dostalo přezdívku „Springsteenova klauzule“.

Výjimku nemají ani nelidé

Springsteenova klauzule má milý důsledek v tom, že se na chodníku v centru Hollywoodu ocitají během slavnostního odhalení hvězd zajímavé postavy. Památeční dlaždice zde totiž nemají jen lidé. Svou upomínku tu mají psi Strongheart, Rin Tin Tin a Lassie i zcela fiktivní postavy – například Godzilla, Simpsonovi, Sněhurka, různé kreslené postavičky, a dokonce i automobil Chevrolet Suburban. Ten si slávu opravdu zaslouží, protože si zahrál v neuvěřitelných 1750 filmech.

Nejmladší a nejstarší

V současnosti se na Chodníku slávy skví 2619 hvězd. Nejmladší hvězdičce bylo ve chvíli zabetonování 15 let, což může působit dojmem, že pro slávu nemusela pracovat dlouho. Herečka Patty McCormacková ale v Hollywoodu a televizi vystupovala od čtyř let, v sedmi už byla respektovanou herečkou a v 11 letech byla nominována na Oscara za vedlejší roli v hororovém dramatu The Bad Seed (zahrála si i v předělávce z roku 2018 a v pokračování v roce 2024). Nejstarší hvězdou je naopak James Hong – živoucí legenda Hollywoodu s desítkami, zpravidla vedlejších, rolí. První odehrál už v 50. letech, objevil se v kultovních snímcích jako je Chinatown, Blade Runner, Velké nesnáze v malé Číně a aktivní je dodnes. Na Chodníku slávy se ocitl v roce 2022, kdy mu bylo 93 let.

Jediná hvězda mimo chodník

V roce 2002 získal svou hvězdu slavný boxer a aktivista Muhammad Ali. Jako jediná není zapuštěná do betonu chodníku, a najdete si na zdi slavného kina Kodak Theatre (dnes přejmenovaného na Dolby Theatre). Výjimka byla Alimu udělena na jeho vlastní žádost. Politický aktivista, bojovník za práva Afroameričanů a věřící muslim nechtěl, aby po jméně, které sdílí s prorokem své víry, mohli šlapat „lidé, kteří si nezaslouží jeho respekt“. Hollywoodská obchodní komora jeho žádosti vyhověla a hvězdu jako jedinou umístila na zeď budovy, kde se každý rok odehrává předávání Oscarů.