Obří vagína zasazená do brazilské krajiny budí kontroverze.

Obří vagína zasazená do brazilské krajiny budí kontroverze. Zdroj: facebook Juliana Notari

Obří vagína zasazená do brazilské krajiny budí kontroverze.
Obří vagína zasazená do brazilské krajiny budí kontroverze.
Obří vagína zasazená do brazilské krajiny budí kontroverze.
Obří vagína zasazená do brazilské krajiny budí kontroverze.
9
Fotogalerie

Brazilskou krajinu zdobí obří vagina. Kontroverzní umělecké dílo má rozproudit debatu

Jmenuje se Diva, měří 33 metrů a od konce roku zdobí brazilskou krajinu. Jedná se o vyobrazení vaginy. Umělkyně Juliana Notari svůj extravagantní výtvor veřejnosti představila ve středu 30. prosince prostřednictvím Facebooku. Podle ní dílo poukazuje na palčivé společenské problémy.

„Diva poukazuje na problémy spojené s pohlavím z ženské perspektivy a na antropocentrické a falocentrické založení západní společnosti,“ vysvětlila umělkyně na svém profilu motivaci ke tvorbě obrovské vaginy. Podle ní se v současné době jedná o stále více naléhavé otázky. „Konec konců, právě změna vztahů mezi živým a neživým nám umožní žít na téhle planetě déle v méně nerovné a katastrofické společnosti,“ pokračuje příspěvek.

Realizace projektu začala před 11 měsíci a postupem času se na něm podílelo okolo 20 lidí. Skupina údajně bez použití speciálního nářadí hloubila díru a tvarovala zeminu tak, aby přesně odpovídala představám autorky. Výtvor o délce 33 metrů, šířce 16 metrů a hloubce 6 metrů, následně pokryli betonem a červenou pryskyřicí.

Dílo se nachází v art parku na pozemcích bývalého mlýna na cukrovou třtinu na východě Brazílie, konkrétně ve spolkovém státu Pernambuco, který prý patří mezi kulturněji nejživější v zemi.

Facebookový příspěvek umělkyně s fotkami vaginy se dočkal desítek tisíc reakcí a bouřlivé debaty v komentářích. Někteří snahu podporují, jiní ji vnímají spíš jako zbytečnou. Kauza se dostala i k veřejně známým osobnostem. „Reakce na tvou práci jsou zrcadlem naší společnosti, to je úspěch,“ napsal na Twitter brazilský filmový režisér a scenárista Kleber Mendonça Filho.

Kulturní vaginy

Notari není první umělkyní nebo umělcem na světě, kdo podobným způsobem ztvárnil vaginu. Od roku 2001 na pozemku německé Univerzity Tübingen stojí 32tunová skulptura zvaná Pi-Chacán vyobrazující ženskou vulvu. Shodou okolností ji vytvořil jihoamerický sochař z Peru Fernando de la Jara a váže se k ní úsměvná příhoda. Před šesti lety se v jejích útrobách zasekl mladý Američan, zachraňovalo ho 22 hasičů.

Zahradu před zámkem ve Versailles od roku 2015 zdobí obří tuba vyrobená z rezavého železa. Kontroverzi kolem tehdy čerstvé instalace vzbudilo až vyjádření indicko-britského sochaře Anishe Kapoora. Podle něj totiž dílo představuje vaginu královny, patrně tedy Marie Antoinetty.