nahoru

Testování češtiny v Cyberpunku 2077 překazil covid, loni jsem přeložil přes 2 miliony slov, říká Filip Ženíšek

Martin Bartkovský, Petr Vagner 24. prosince 2020 • 14:30
Video se připravuje ...
Reflex podcast: Překladatel videohry Cyberpunk 2077 Filip Ženíšek
• video: 
Reflex.cz

Filip Ženíšek patří mezi velmi známé persony českého videoherního prostředí. Od roku 2008 překládá počítačové hry. Za tu dobu přeložil kolem 100 titulů a mezi nimi i opravdové giganty, jako třeba dva předposlední díly série Assassins Creed, třetí díl Zaklínače či nejčerstvější přírůstek Cyberpunk 2077. Jak se mu překládala jedna z nejočekávanějších a momentálně velmi kritizovaných her? Nejen to zjistíte v našem rozhovoru.

Když se podíváte na to, co všechno a hlavně jak rychle Filip Ženíšek přeložil, musíte nabýt dojmu, že ten člověk prakticky nic jiného, než překlady nedělá. Poslední 2 – 3 roky má na svém kontě klidně 2 miliony přeložených slov za rok. Největší hry, které překládá, mají klidně i 2 000 normostran textu, což v knižním světě znamená třeba 10 románů. Vyhotovení samotného překladu je ale jen polovina práce, teprve potom přicházejí na řadu korektury a opravy přímo ve hře. Sám Ženíšek přiznal, že třeba u Zaklínače provedl po odevzdání překladu cca 13 tisíc dodatečných změn.

Zatímco Zaklínač 3 byl srdcovým projektem, který umožnil oprášit termíny ze staré češtiny, Cyberpunk 2077 byl pro Ženíška krokem do neznáma. Svět z nedaleké budoucnosti je plný slangu, novotvarů či zločineckého argotu. Práce to proto byla zcela odlišná a najít vhodný ekvivalent pro některá slovíčka znamenalo hodiny a hodiny brainstromů. Do všeho navíc zasáhla pandemie koronaviru a Ženíšek tak se svým týmem nemohl odjet do Varšavy testovat češtinu přímo ve hře. Chyby proto vychytávají dodatečně a opravují se v rámci celkových patchů hry.

Kolik lidí se na české verzi Cyberpunku 2077 podílelo? Jak Ženíšek přišel na novotvary jako kumba, hemr a kábr? Jaká postava je jeho nejoblíbenější a která ho naopak štvala? A proč už sám nemůže hrát hry v češtině? Nejen o tom se bavíme v rozhovoru ve videu v úvodu článku. Jak se vám líbí čeština ve hře Cyberpunk 2077? Dejte nám to vědět do diskuze!

Martin Bartkovský, Petr Vagner
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.