Senátní volby | Bránit Ústavu na půl úvazku? Funkce senátora nesmí být trafika | Reflex.cz
nahoru

Bránit Ústavu na půl úvazku? Funkce senátora nesmí být trafika

Petr Kolman18. října 2018 • 18:00
Rektor Masarykovy univerzita a čerstvý senátor Mikuláš Bek
Rektor Masarykovy univerzita a čerstvý senátor Mikuláš Bek
• foto: 
Wikimedia

Máme za sebou další volby do třetiny Senátu. Prezident Zeman (a nejen on) stupňuje „svá očekávání“ ohledně zrušení horní komory. Nejradši by ji chtěl nechat „vyhladovět“. Někteří již mají za to, že jeho neláska k Senátu se pomalu stává do jisté míry až ohrožením ústavního řízení.

V této souvislosti doporučuji zdařilý text pana Jiřího Štefka „Senát přijde každého občana Česka na pět korun měsíčně. Ostuda páchaná prezidentem vyjde mnohem dráž“.

Rektor Mikoláš Bek

V senátním okrsku Brno-město (č. 59) byl zvolen novým senátorem pan Mikuláš Bek. Mnozí zajásali a možná i bujaře zaveršovali – Zatímco v Ostravě propadl Jiří Paroubek, v Brně vyhrál Mikuláš Bek.

Vladimír Pikora: Cyklisté – peklo řidiče aneb Když menšina tyranizuje většinu a říká…

Dodejme, že Mikoláš Bek ve druhém kole voleb porazil nezávislého kandidáta za ANO Jaromíra Ostrého. Bek získal nádherných 72 procent hlasů, Ostrý, bývalý ředitel Českého rozhlasu Brno a Zlín, dostal jen necelých 28 procent. Radost z výsledků možná trochu kazí nevelká senátní volební účast, ale to nebyl přirozeně problém jen Brna.

Člověk neMUsí být zrovna politolog, aby MU bylo jasné, že pan „MUikoláš“ Bek zvítězil zejména díky tomu, že stojí v čele vážené Masarykovy univerzity (MU). Tedy druhé největší a nejstarší univerzity v Česku.

Marek Stoniš: Hradní vyznamenání pro Michala Davida aneb Proč nesbírám céčka

Jedním z hlavních Bekových předvolebních poselství bylo – budu naplno bránit Ústavu. Ostatně tohle měl i na četných předvolebních billboardech a plakátech. Ironičtější komentátor by zde asi podotknul, že chránit Ústavu je úkolem každého poslance a senátora, vždyť věrnost ČR a dodržování (a obranu) Ústavy slibují na začátku svého funkčního období.

Senátorem na půl úvazku?

O to větší zklamání asi zavládlo mezi jeho voliči i nevoliči (senátor, jak známo, podle Ústavy zastupuje všechny, nejen ty, kteří ho volili), když vyšlo najevo, že M. Bek bude souběžně vykonávat vedle důležitého mandátu senátora i post rektora Masarykovy univerzity!

Lovkyně Michaela Fialová: Koho tak může bavit zastřelit z dálky lva
Jiří X. Doležal 12. října 2018 • 19:32

Lovkyně Michaela Fialová: Koho tak může bavit zastřelit z dálky lva

Řídit MU není objektivně hračka – má 9 fakult, rozpočet v řádu deseti miliard, mj. přes 32 000 studentů a jen akademických pracovníků je přes 2300, o dalších tisícovkách neakademických zaměstnanců nemluvě. Dá se taková řídící činnost řádně vykonávat na půl úvazku? Myslím, že nikoliv. Kdo řídil firmu třeba jen o pěti lidech, ví, kolik to dá práce.

Proto z povahy věci, kdo spravuje z křesla rektora kolos, jako je druhá největší univerzita v zemi, může opravdu jen stěží vykonávat mandát senátora naplno. To napadne i toho nejposlednějšího „Zemanovce a Okamurovce“. Logicky se zde nabízí otázka – nevstřelil obránce (bek) vlastní gól do branky zastánců užitečnosti a potřebnosti Senátu? Neměl by se pozice rektora MU ihned vzdát a pracovat plnohodnotně pro náš stát?

Komunisté u konce s dechem: Nejsou žádnou alternativou a už nemají co nabídnout

O tom, jakou vodou na mlýn odpůrců Senátu bude mj. i souběh platů a odměn za funkci rektora obrovské veřejné VŠ a post senátora, je asi zbytečné v rozumném médiu, kterým je Reflex, psát. K tomu se nesnížím, byť je mi samozřejmě známé, že platy z veřejných zdrojů u takto vysokých funkcionářů jsou veřejné (resp. jsou poskytnutelnou informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím).

V rámci fair play dodejme, že Bek není jediný kumulátor funkcí, nicméně to zde není důvod pro systémovou omluvu.

Pokud si chce Senát vydobýt skutečné renomé, nesmí to být trafika na méně než půl úvazku!

A pokud ji lze vykonávat jako „vedlejšák“ k náročné práci starosty, rektora či chirurga, tak by se měla stát funkcí neplacenou.

Bohumil Pečinka: Jeden vítěz a mnoho poražených. Jaké jsou hlavní trendy vyplývající z…
Karel Steigerwald: Voliči se chytli do pasti, kterou si sami nastražili
Karel Steigerwald 12. října 2018 • 11:16

Karel Steigerwald: Voliči se chytli do pasti, kterou si sami nastražili
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější