nahoru

Místo, kde ruští vědci experimentovali s morem. Jak dnes vypadá tajemná tvrz Alexander?

Johana Kudrnová 4. listopadu 2022 • 06:30
Místo, kde ruští vědci experimentovali s morem. Jak dnes vypadá tajemná tvrz Alexander?
foto: Wikimedia

Německá agentura Ruptly zveřejnila dechberoucí záběry zamrzlé tvrze Alexander, kde na konci 19. století prováděli ruští vědci experimenty s vysoce infekčními onemocněními, mimo jiné s morem nebo cholerou. Vyvíjela se zde také protilátka proti tetanu. Tvrz Alexander pojmenovaná podle ruského cara Alexandra I. se nachází ve Finském zálivu nedaleko Petrohradu a původně byla součástí obranného systému hlavního města.

Na pomalu chátrající pevnost připomínající svým tvarem fazoli si dnes dělá nároky už jen bujná vegetace. Tvrz na záběrech pořízených z dronu působí tajemněji než kdykoliv předtím. Sevření ledu zdůrazňuje její dokonalou izolaci od okolního světa. Dostat se na ni dodnes můžete pouze na lodi. Z umělého ostrova vybíhá do moře jediné molo.

Okolo Petrohradu, který se stal hlavním městem ruského impéria na začátku 18. století, se krátce po jeho založení začalo budovat opevnění. Centrum obrany města tvořil odjakživa ostrov Kronštadt. Kolem něj pak v průběhu několika let bylo z písku, betonu a žuly vybudováno množství umělých ostrůvků včetně toho Alexanderova.

Jelikož však město nikdy nebylo z moře napadeno, posláním pevnosti Alexander se na konci 19. století stal vědecký výzkum. V roce 1894 byla objevena bakterie yersinia pestis, způsobující morové onemocnění. Už o několik let později tak Rusové na izolovaném ostrově začali s nebezpečným materiálem experimentovat za účelem vývoje vakcíny.

V eseji z roku 1907 byly aktivity vědců na ostrově detailně popsány. Morem byly za účelem extrahování protilátek z krve infikováni králíci, morčata, ale také opice nebo koně. Během experimentů se morem nakazili dohromady tři vědci. Dva onemocnění podlehli a byli zpopelněni na místě z důvodu obavy z rozšíření infekce mimo pevnost.

Třetího z nakažených, doktora Lva Vladimiroviče Podlevského, zasáhl mor dýmějový, nikoliv plicní jako zbylé dva, a díky séru, které se svými kolegy v minulosti stihnul vyvinout, přežil. Laboratoř byla uzavřena v roce 1917. Až do 80. let však sovětská armáda pevnost využívala jako skladiště. Dnes se sem mohou podívat také turisté. Město Kronštadt pravidelně organizuje na nedaleké pevnosti výlety.Klíčová slova: Rusko, fotogalerie, Petrohrad, alexander


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.