Místo, kde ruští vědci experimentovali s morem. Jak dnes vypadá tajemná tvrz Alexander? | Reflex.cz
nahoru

Místo, kde ruští vědci experimentovali s morem. Jak dnes vypadá tajemná tvrz Alexander?

Johana Kudrnová13. prosince 2018 • 08:50
Místo, kde ruští vědci experimentovali s morem. Jak dnes vypadá tajemná tvrz Alexander?
foto: Wikimedia

Německá agentura Ruptly zveřejnila dechberoucí záběry zamrzlé tvrze Alexander, kde na konci 19. století prováděli ruští vědci experimenty s vysoce infekčními onemocněními, mimo jiné s morem nebo cholerou. Vyvíjela se zde také protilátka proti tetanu. Tvrz Alexander pojmenovaná podle ruského cara Alexandra I. se nachází ve Finském zálivu nedaleko Petrohradu a původně byla součástí obranného systému hlavního města.

Na pomalu chátrající pevnost připomínající svým tvarem fazoli si dnes dělá nároky už jen bujná vegetace. Tvrz na záběrech pořízených z dronu působí tajemněji než kdykoliv předtím. Sevření ledu zdůrazňuje její dokonalou izolaci od okolního světa. Dostat se na ni dodnes můžete pouze na lodi. Z umělého ostrova vybíhá do moře jediné molo.

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

Okolo Petrohradu, který se stal hlavním městem ruského impéria na začátku 18. století, se krátce po jeho založení začalo budovat opevnění. Centrum obrany města tvořil odjakživa ostrov Kronštadt. Kolem něj pak v průběhu několika let bylo z písku, betonu a žuly vybudováno množství umělých ostrůvků včetně toho Alexanderova.

Jelikož však město nikdy nebylo z moře napadeno, posláním pevnosti Alexander se na konci 19. století stal vědecký výzkum. V roce 1894 byla objevena bakterie yersinia pestis, způsobující morové onemocnění. Už o několik let později tak Rusové na izolovaném ostrově začali s nebezpečným materiálem experimentovat za účelem vývoje vakcíny.

Unikátní barevné fotografie z carského Ruska a komunistického SSSR. Je mezi nimi i…

V eseji z roku 1907 byly aktivity vědců na ostrově detailně popsány. Morem byly za účelem extrahování protilátek z krve infikováni králíci, morčata, ale také opice nebo koně. Během experimentů se morem nakazili dohromady tři vědci. Dva onemocnění podlehli a byli zpopelněni na místě z důvodu obavy z rozšíření infekce mimo pevnost.

Třetího z nakažených, doktora Lva Vladimiroviče Podlevského, zasáhl mor dýmějový, nikoliv plicní jako zbylé dva, a díky séru, které se svými kolegy v minulosti stihnul vyvinout, přežil. Laboratoř byla uzavřena v roce 1917. Až do 80. let však sovětská armáda pevnost využívala jako skladiště. Dnes se sem mohou podívat také turisté. Město Kronštadt pravidelně organizuje na nedaleké pevnosti výlety.

Fotograf šest let sledoval život veverek a výsledek je překvapující. Podívejte se na…
Život v rakvi: Podívejte se, jak vypadá opravdu drsné bydlení v HongkonguKlíčová slova: Rusko, Petrohrad


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chytrý pan Brčko: Mladý podnikatel v touze vydělat na ekologickém chování vozí slaměná brčka letadlem z Číny!
PREMIUM X Karel Steigerwald: Vyrazili, ale neprojdou. Estébácká prezidentura je na dosah ruky
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější