Volby 2019 | Bohumil Pečinka: Nečekané zásnuby ČSSD se Zemanem | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Nečekané zásnuby ČSSD se Zemanem

Bohumil Pečinka1. března 2019 • 12:30
Prezident Miloš Zeman se na sjezdu ČSSD zdraví s předsedou strany Janem Hamáčkem.
Prezident Miloš Zeman se na sjezdu ČSSD zdraví s předsedou strany Janem Hamáčkem.
• foto: 
Blesk - Robert Klejch

Tohle málokdo čekal. Miloš Zeman přijel na sjezd sociální demokracie a byl plný vstřícnosti a lásky vůči straně, kterou v posledních letech jen peskoval. Dokonce prohlásil, že pro ni bude on i jeho manželka v následujících volbách hlasovat.

Mohlo by se říct: je v tom kus nostalgie, protože svůj projev měl v sálu na Střelnici, kde se v roce 1993 stal poprvé předsedou ČSSD.

Stejně jako tehdy, i dnes měla sociální demokracie kolem sedmi procent. Tři roky nato (1996) získala ve volbách už 26 procent. Čeká něco podobného na současnou sociální demokracii?

Nezapomínat na zájmy většin

Miloš Zeman v úvodu svého projevu pochválil ČSSD, že vstoupila do Babišovy vlády, jak jim to před rokem ve stejném sále doporučoval. Ve druhé části doporučil, aby vedení ČSSD ve snaze o ochranu menšin nezapomínalo také na zájmy většin.

Jediným kritickým momentem byl zastřený útok na ministra zahraničí Petříčka, který bude usilovat o místopředsednickou funkci.

Prezident Zeman na sjezdu ČSSD prozradil, koho bude volit v příštích volbách

Prezident Zeman poukazoval na jeho blamáž během říjnových voleb na Praze 7, kdy ČSSD propadla a on se nedostal ani do zastupitelstva.

Zajímavé bude sledovat, co se za těmito zásnubami skrývá a v čem bude muset Hamáčkova skupina vyjít prezidentovi vstříc.

Hvězdou odpoledne Maláčová

Po Zemanově projevu následovalo představení programu ČSSD. Hvězdou dopoledne se určitě stala ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, která má – podle reakcí v sále – zřejmě místopředsednické místo jisté.

Vladimír Mertlík: Rudí šmejdi, čeští teroristé, čínský Bílý dům pro Zemana a komouši už…

Ústup od politiky orientace ČSSD na liberální voliče a ochranu zájmů menšin naznačoval sjezdový výrok současného – a zřejmě i budoucího statutárního místopředsedy – Romana Onderky, že „senioři byli, jsou a budou naší prioritou“. Není jasné, zda to byla jen rétorika, nebo dlouhodobější trend v orientaci ČSSD.

Důležitým momentem odpoledního jednání pak bude, jestli delegáti schválí předsedovi Hamáčkovi ambiciózní změny stanov, které mají za cíl dynamizovat ČSSD. Pokud se tak stane, bude to jeden z mála momentů v politických dějinách, co si zhruba třetina stranických kaprů vypustí rybník. Otázkou je, zda ČSSD zbývá něco jiného než se pokusit o jakoukoli změnu, jakoukoli změnu.

Mary Austinová: Byla mojí jedinou a opravdovou láskou, říkal o této ženě Freddie Mercury
Kamarádovi uřízl penis a položil ho vedle nebožáka do trávy
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější