Volby 2019 | Bohumil Pečinka: Nečekané zásnuby ČSSD se Zemanem | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Nečekané zásnuby ČSSD se Zemanem

Bohumil Pečinka1. března 2019 • 12:30
Prezident Miloš Zeman se na sjezdu ČSSD zdraví s předsedou strany Janem Hamáčkem.
Prezident Miloš Zeman se na sjezdu ČSSD zdraví s předsedou strany Janem Hamáčkem.
• foto: 
Blesk - Robert Klejch

Tohle málokdo čekal. Miloš Zeman přijel na sjezd sociální demokracie a byl plný vstřícnosti a lásky vůči straně, kterou v posledních letech jen peskoval. Dokonce prohlásil, že pro ni bude on i jeho manželka v následujících volbách hlasovat.

Mohlo by se říct: je v tom kus nostalgie, protože svůj projev měl v sálu na Střelnici, kde se v roce 1993 stal poprvé předsedou ČSSD.

Stejně jako tehdy, i dnes měla sociální demokracie kolem sedmi procent. Tři roky nato (1996) získala ve volbách už 26 procent. Čeká něco podobného na současnou sociální demokracii?

Nezapomínat na zájmy většin

Miloš Zeman v úvodu svého projevu pochválil ČSSD, že vstoupila do Babišovy vlády, jak jim to před rokem ve stejném sále doporučoval. Ve druhé části doporučil, aby vedení ČSSD ve snaze o ochranu menšin nezapomínalo také na zájmy většin.

Jediným kritickým momentem byl zastřený útok na ministra zahraničí Petříčka, který bude usilovat o místopředsednickou funkci.

Prezident Zeman poukazoval na jeho blamáž během říjnových voleb na Praze 7, kdy ČSSD propadla a on se nedostal ani do zastupitelstva.

Zajímavé bude sledovat, co se za těmito zásnubami skrývá a v čem bude muset Hamáčkova skupina vyjít prezidentovi vstříc.

Hvězdou odpoledne Maláčová

Po Zemanově projevu následovalo představení programu ČSSD. Hvězdou dopoledne se určitě stala ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, která má – podle reakcí v sále – zřejmě místopředsednické místo jisté.

Ústup od politiky orientace ČSSD na liberální voliče a ochranu zájmů menšin naznačoval sjezdový výrok současného – a zřejmě i budoucího statutárního místopředsedy – Romana Onderky, že „senioři byli, jsou a budou naší prioritou“. Není jasné, zda to byla jen rétorika, nebo dlouhodobější trend v orientaci ČSSD.

Důležitým momentem odpoledního jednání pak bude, jestli delegáti schválí předsedovi Hamáčkovi ambiciózní změny stanov, které mají za cíl dynamizovat ČSSD. Pokud se tak stane, bude to jeden z mála momentů v politických dějinách, co si zhruba třetina stranických kaprů vypustí rybník. Otázkou je, zda ČSSD zbývá něco jiného než se pokusit o jakoukoli změnu, jakoukoli změnu.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější