nahoru

Kdo podporuje Babiše? Po podnikatelích, byznysmenech a celebritách mu zbyl holič

Martin Bryś 3. ledna 2023 • 18:10
Kdo podporuje Babiše? Po podnikatelích, byznysmenech a celebritách mu zbyl holič
foto: instagram @laky.royal

Zdá se, že český národ na názor celebrit na politiku hodně dá. A ve štábech politických kampaní to dobře vědí. Nejzářnějším příkladem využívání známých jmen pro politickou propagaci je hnutí ANO Andreje Babiše, jehož start byl na angažmá slavných a úspěšných lidí přímo založený. Ale jak je tomu dnes po 11 letech v politice a nespočtu kauz? Kdo má tu odvahu se k Babišovi ještě veřejně přihlásit?

Někdy je to až úsměvné, ale z neznámého důvodu mají některé celebrity dojem, že jejich názory a politické apely jsou společensky relevantní. Mytická představa toho, že jsou jakýmsi delegovaným svědomím národa, je často pudí k tomu, aby exhibovali ve prospěch politických stran či kandidátů. Neminou volby, aby někdo více či méně známý nemanifestoval podporu nějakému politickému subjektu, a to ať už veřejným vyjádřením, účinkováním v reklamě nebo přímo vlastní kandidaturou.

To je fenomén, který se objevuje napříč českou politikou od nepaměti. Běžné politické strany zakládají svou image na programu a leaderech. Hnutí ANO při svém vzniku nemohlo pro absenci konkrétní vize a bez zkušených a známých politiků obstát bez podpory celebrit, a jeho kampaně tak stály na populistických catch all heslech a známých tvářích. Taktika, která se oplatila dobrými volebními výsledky plus minus fungovala i další roky, ovšem ideová vyprázdněnost hnutí časem nepominula.

Od Hnutí ANO, které se původně profilovalo jako strana podporující podnikatele a živnostníky a která má být nástupcem tehdy rozervaných tradičních pravicových partají, se nejprve odvrátili známí podnikatelé a lidé z byznysu, a to především proto, že se hnutí zpronevěřilo původně deklarovaným pravicovým slibům a stalo se spíše levicově populistickou stranou.

Fakt, že celebrity politice zase tolik nerozumí, potvrzuje skutečnost, že jejich odliv od Babiše nastal pozvolna a později. Za to, že nakonec odešly, mohly především neustálé skandály Andreje Babiše, které špinily pověst nejen hnutí, ale zákonitě i jeho podporovatelů. Z celé plejády herců, zpěváků a byznysmenů dodnes Babišovi vydržel jen málokdo. Jedním z nich je i bývalý moderátor Aleš Juchelka, který je i poslancem a členem Hnutí ANO. Během prezidentské kampaně s Babišem jezdí po republice a moderuje jeho vystoupení k voličům. Podobně je v kampani angažován i žokej Váňa, který vystřídal více politických stran, ale nyní je zastupitelem karlovarského kraje za Hnutí ANO. To, že časté pády z koně nejsou úplně ideální kvalifikační předpoklad pro politickou kariéru, vědí i u Babiše ve štábu, protože ačkoliv Váňu s sebou tahají během kampaně po všech čertech jako známou tvář, ke slovu před občany ho v podstatě nikdy nepustí.

Deficit známých tváří je pro Babiše problém, bez nich totiž není zvyklý dělat kampaň, jenže po letech převlékání kabátů, skandálů a problémů se zákonem už zkrátka není kde brát. I proto se Babiš chytá kde koho a v poslední době se mnohokrát nechal vidět s tzv. barberem Lukášem Valčuchou alias Laky Royal. Holič s potetovanou tváří, který proslul tím, že stříhal slavné lidi (včetně Babiše), v médiích otevřeně mluvil o svém dětství v dětském domově i o problémech s hazardem. Nic proti panu Lakymu, v tom, co dělá, je asi dobrý, ale to, že Babiš (skutečný gangster) využívá někoho, kdo jako gangster vypadá, taky o lecčems svědčí.

Uvidíme, jestli Valčuchovo angažmá v kampani přinese Babišovi nějaké body u sociálně slabých občanů, jejichž životní sen svým způsobem prožívá. Jediný, kdo na tomhle partnerství profituje, je opět pouze Babiš.

Martin Bryś
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.