Komunismus vs. Babiš: Osm rozdílů mezi plání 1989 a plání 2019 | Reflex.cz
nahoru

Komunismus vs. Babiš: Osm rozdílů mezi plání 1989 a plání 2019

Milan Tesař24. června 2019 • 12:00
Srovnání demonstrace na Letné z roku 1989 a 2019
• video: 
Martin Bartkovský

Mobilní operátor odhadl účast na nedělní demonstraci na 258 tisíc lidí. Mě by zajímalo ještě jedno číslo: kolik z nich tam bylo tehdy i nyní – rozuměj: v listopadu i v červnu.  Jsem jeden z nich a nabízím osm odlišností:

1. Počasí. Jasně, listopad není červen. Tehdy každý vytáhl jednu z těch tří péřovek, co tehdy byly na trhu, a hurá na Letnou. Pamatuju si, že vál poměrně ostrý vítr směrem od Hradu a někde od projevu Miloše Zemana už mi mrzly nohy.

2. Tehdy vystoupili dva mladí policajti a omluvili se za zásah na Národní třídě. Teď žádný fízl nevystoupil a neomluvil se.

3. Tehdy byla sborově zpívaným hitem Hutkova Náměšť, tentokrát Není nutno od dua Uhlíř–Svěrák. Pro zajímavost: obě písně od sebe dělí deset let (Náměšť – 1973, Není nutno – 1983) a obě jsou v dur.

Náš invalidní reportér JXD z letenské demonstrace: I chromí kulhají proti Babišovi!

4. Vlastně mě až zaráží, jak málo transparentů bylo tehdy nad hlavami lidí. Jako by veškerou kreativitu nechali dole ve městě, na Havlem polepených nárožích, a nahoru na Letnou už vystoupali jako na mši, pro posvěcení své cesty. Teď v neděli to byla jiná písnička, protože díky photoshopu a digitálním vychytávkám lze na destrukci Burešova obličeje realizovat prakticky každý nápad.

5. Když jsem tehdy slyšel Dubčekův projev plný frází, říkal jsem si: Proboha, ke komu jsme se celou tu dobu modlili? Teď jsem žádný řečnický trapas neslyšel.

Před demonstrací utekl Babiš na dětskou olympiádu do Liberce. I tam ho vypískali a…

6. Pamatuju si, že na Letné jsem poprvé neměl strach. Václavák jsem měl stále potřísněný vzpomínkou na Palachův týden a v duchu jsem se neustále připravoval na možnost, že nás od koně i v listopadu obuškáři zase stlačí jako prkýnko od záchodu. Otevřenost Letenské pláně ve mně budila pocit nedefinovatelného bezpečí. Letos jsem měl strach pouze z toho, že se mi rozbil mobil, protože mi najednou nešla wifina.

7. Tehdy mi bylo pětadvacet. Teď pětapadesát.

8. A nakonec jedna shoda: tehdy jsme měli navlečené rukavice a i nyní se demonstranti shodli, že budou pracovat v rukavičkách. Takže žádné Molotovovy koktejly ani v budoucnu nečekejte.

Jak vypadali opravdoví protagonisté černobylské katastrofy? Porovnali jsme seriál s …
Profesor Kindlmann: Velké vymírání začalo, už to není legrace. Jsme jako mšice,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější