
Až do dnešních dní trvají následky černobylské katastrofy. Přestože jsme svědky toho, že se do okolí černobylské elektrárny vracejí rostliny a zvířata, její okolí je stále zamořené radiací. Před několika lety dostala jaderná elektrárna Vladimira Iljiče Lenina (tak zněl její oficiální název) nový sarkofág, který má zabránit prosakování do spodní vody a také úniku další radiace. Některé její části – zamořené oblečení hasičů, které zůstalo na místě, nebo výbuchem zničený reaktor – však zůstane kontaminovaný ještě velmi dlouho.
Černobylská tragédie se stala jednou z příčin pádu Sovětského svazu. Její následky byly znatelné i v komunistickém Československu. V noci z 25. na 26. dubna 1986 došlo v městečku Pripjať v kyjevské oblasti na Ukrajině k havárii nejnovějšího, čtvrtého reaktoru černobylské jaderné elektrárny. Zhruba v půl druhé ráno se do ovzduší dostalo pětkrát více radioaktivních látek než při shození atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu.
Do likvidace se zapojily jednotky svolané z celého Sovětského svazu, ani ony samy však přesně neznaly rozsah nebezpečí, který jim při likvidaci bezprostředně hrozilo. Na likvidaci katastrofy se podílelo téměř 85 tisíc lidí; více než polovina z nich přitom v důsledku radioaktivního zamoření zemřela.
Právě příběh likvidátorů černobylské tragédie je v seriálu vykreslený na příběhu hasiče Vasila Ignatěnka a jeho manželky Ljudmily, který s bolestnou svědomitostí hasí vybuchlou elektrárnu, aniž tuší, jaký to pro něj i jeho manželku (která později porodila nemocné dítě, jež záhy zemřelo). Tragická je také postava ústřední postavy seriálu, jaderného fyzika a předního vědce, Valerije Legasova. V retrospektivním úvodu seriálu se vědec, který už ví, že umírá na následky radiace, oběsí. I tato část příběhu je pravdivá, Legasov si opravdu vzal život, ale ne oběšením. Zastřelil se. Právě jeho hrdinný boj za minimalizaci nejhorších následků katastrofy si získal díky sérii obdiv a popularitu širší veřejnosti.
Oblibu si získal také Boris Ščerbyna, který se pokoušel „hasit“ následky Černobylu a komunikoval s nepružným a neodborným komunistickým aparátem. Jeho role se stala klíčovou i díky tomu, že na rozdíl od jiných se rozhodl riziko vybuchlé elektrárny nepodcenit a během likvidace tak trochu bojoval s větrnými mlýny. Někdejší sovětský místopředseda vlády zemřel v roce 1990.
Jak vypadali ostatní protagonisté černobylské tragédie se můžete podívat v galerii výše.