nahoru

Na internetu někdo prodává grafit z Černobylu. Nechala bych to prověřit dozimetrem, říká Dana Drábová

Martin Bartkovský3. června 2019 • 18:00
Na internetu někdo prodává grafit z Černobylu. Nechala bych to prověřit dozimetrem, říká Dana Drábová
foto: HBO; ebay

Popularita seriálu Černobyl z produkce televizní stanice HBO prudce roste. Skvělé drama mapující události po výbuchu ukrajinské jaderné elektrárny si získává diváky po celém světě. Věrný divák ví, že jedním z klíčových předmětů seriálu je vysoce radioaktivní grafit, který v jádru reaktoru chránil palivové tyče. Ten se po roztržení jádra stal noční můrou všech lidí, kteří se museli s následky katastrofy vypořádat. A podobný grafitový blok se teď objevil na portálu e-bay, kde stojí nemalé peníze. O co jde a může být pravý?

Grafitový blok z jádra reaktoru RBMK-1000 černobylské elektrárny se na aukčním portálu objevil v pátek. Popisek jeho stavu je prostý – „není nový, nebyl použitý v aktivním reaktoru a není radioaktivní“. Přestože je v názvu prodávaného předmětu „sovětský reaktor z Černobylu“, tak sám prodávající níže upřesňuje, že se nejednalo o blok grafitu z aktivního reaktoru, ale z laboratoře z oblasti.

Nejedná se ale o lacinou záležitost. Prodávající požaduje za grafitový blok 2 800 dolarů, tedy zhruba 65 tisíc korun. O názor na inzerát jsme požádali i českou expertku na jadernou energii Danu Drábovou. „Asi jde skutečně o grafitový blok pro reaktory RBMK 1000, nejspíš odněkud z výrobního závodu. Stále se někde v Rusku musejí vyrábět, mají v provozu 10 RBMK reaktorů. Takže jako sběratelský artefakt... proč ne. Já bych to nekoupila. A kdyby, tak si to nechám změřit dozimetrem,“ uvedla pro reflex.cz Drábová.

Zatímco v seriálu se jedná o skutečně děsivý prvek, který vám při dotyku znetvoří tělo a nechá vás umírat ve strašlivých bolestech, tento kousek si klidně můžete vystavit na poličku. Pokud vám to tedy bude za těch 65 tisíc stát.

Diskuse ke článku