Na internetu někdo prodává grafit z Černobylu. Nechala bych to prověřit dozimetrem, říká Dana Drábová | Reflex.cz
nahoru

Na internetu někdo prodává grafit z Černobylu. Nechala bych to prověřit dozimetrem, říká Dana Drábová

Martin Bartkovský3. června 2019 • 18:00
Na internetu někdo prodává grafit z Černobylu. Nechala bych to prověřit dozimetrem, říká Dana Drábová
foto: HBO; ebay

Popularita seriálu Černobyl z produkce televizní stanice HBO prudce roste. Skvělé drama mapující události po výbuchu ukrajinské jaderné elektrárny si získává diváky po celém světě. Věrný divák ví, že jedním z klíčových předmětů seriálu je vysoce radioaktivní grafit, který v jádru reaktoru chránil palivové tyče. Ten se po roztržení jádra stal noční můrou všech lidí, kteří se museli s následky katastrofy vypořádat. A podobný grafitový blok se teď objevil na portálu e-bay, kde stojí nemalé peníze. O co jde a může být pravý?

Grafitový blok z jádra reaktoru RBMK-1000 černobylské elektrárny se na aukčním portálu objevil v pátek. Popisek jeho stavu je prostý – „není nový, nebyl použitý v aktivním reaktoru a není radioaktivní“. Přestože je v názvu prodávaného předmětu „sovětský reaktor z Černobylu“, tak sám prodávající níže upřesňuje, že se nejednalo o blok grafitu z aktivního reaktoru, ale z laboratoře z oblasti.

Atomový šlendrián a lidé rozkládající se zaživa. Minisérie Černobyl je děsivá svou …

Nejedná se ale o lacinou záležitost. Prodávající požaduje za grafitový blok 2 800 dolarů, tedy zhruba 65 tisíc korun. O názor na inzerát jsme požádali i českou expertku na jadernou energii Danu Drábovou. „Asi jde skutečně o grafitový blok pro reaktory RBMK 1000, nejspíš odněkud z výrobního závodu. Stále se někde v Rusku musejí vyrábět, mají v provozu 10 RBMK reaktorů. Takže jako sběratelský artefakt... proč ne. Já bych to nekoupila. A kdyby, tak si to nechám změřit dozimetrem,“ uvedla pro reflex.cz Drábová.

Zatímco v seriálu se jedná o skutečně děsivý prvek, který vám při dotyku znetvoří tělo a nechá vás umírat ve strašlivých bolestech, tento kousek si klidně můžete vystavit na poličku. Pokud vám to tedy bude za těch 65 tisíc stát.

Snad bychom se v případě havárie jaderné elektrárny zachovali správně, říkají herci z …
Černobylská pustina ožila turismem. Hitem už je léta, ale úspěšný seriál její…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější