Legendární hlášky z filmu Knoflíkáři se staly skutečností. NASA poslala vzorky spermatu na vesmírnou stanici | Reflex.cz
nahoru

Legendární hlášky z filmu Knoflíkáři se staly skutečností. NASA poslala vzorky spermatu na vesmírnou stanici

Viliam Buchert9. dubna 2018 • 14:00
Scénka z filmu Knoflíkáři, ve které komentují vyslání sperma do vesmíru
• video: 
facebook.com/Knoflikari

Byl to velmi vtipný dialog, když Eva Holubová a Rudolf Hrušínský mladší v povídce Pitomci ve známém filmu Knoflíkáři v roce 1997 rozebírali, že Američani „vystřelili“ do vesmíru mužské sperma. A představte si, že minulé pondělí se to skutečně stalo. Americká agentura NASA poslala v rámci mise Micro-11 na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vzorky spermatu kvůli vědeckým experimentům.

Americká vesmírná agentura NASA vyslala na palubě rakety SpaceX v rámci mise Micro-11 na Mezinárodní vesmírnou stanici zmrzlé lidské a býčí spermie, aby je zde vystavila stavu beztíže. V médiích se ihned objevily otázky, zda je to jeden z prvních kroků k tomu, aby se lidé mohli rozmnožovat i ve vesmíru a co by sex v tomto prostředí mohlo vlastně provázet.

Členové posádky stanice ISI vzorky rozmrazí a chemicky aktivují spermie k oplodnění vajíčka. Pak budou nahrávat jejich pohyby a za účelem dalších vědeckých analýz budou posílat data zpět na Zemi.

„Na základě předchozích experimentů se zdá, že nedostatek gravitace usnadňuje pohyb spermií,“ řekl Fathi Karouia, který pracuje v kalifornském institutu Ames Research Center. Tato společnost NASA provádí i výzkum lidských spermií ve vesmíru.

Vesmírná záhada: Všechny spirální galaxie, včetně naší Mléčné dráhy, se otočí kolem své…

Studium spermatu a jeho působení ve vesmíru má smysl pro budoucí generace, protože lidstvo plánuje navštívit jiné planety a pravděpodobně tam jednou bude zakládat i rodiny. Sex ve vesmíru by podle vědců mohl být spojený s mnoha komplikacemi, jako jsou například problémy s pohybem či dýcháním.

„Stále ještě nevíme, jak dlouhotrvající vesmírné mise ovlivňují lidskou reprodukci. Kromě toho možné stálé základny na Měsíci nebo na Marsu si budou pravděpodobně vyžadovat i zvířata a rostliny, proto musíme zkoumat všechny možné varianty,“ napsala NASA ve svém prohlášení.

Nejedná se sice o první experiment se spermatem ve vesmíru, ale vůbec poprvé půjde v případě mise Micro-11 o ověřené analytické metody k vyhodnocení plodnosti spermií člověka v kosmu. V roce 2002 zveřejnila NASA článek, který se jmenoval „Plovoucí plodnost“, který zmínil německého vědce Engelmanna, jež v roce 1998 poslal kvůli experimentům vzorky spermií býků na oběžnou dráhu na palubě rakety Evropské kosmické agentury.

Poslední Hawkingova práce: Objevování dalších vesmírů i předpověď konce světa
Astronomové zuří: Novozélanďané vypustili do vesmíru disko kouli, má být nejsvětlejším…Klíčová slova: Knoflíkáři, film, sperma, vesmír, ISS, video


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější