nahoru

Poslední Hawkingova práce: Objevování dalších vesmírů i předpověď konce světa

Oliver Adámek 23. března 2018 • 06:00
Geniální teoretický fyzik Stephen Hawking
Geniální teoretický fyzik Stephen Hawking
• foto: 
Profimedia.cz

Minulý týden zesnulý geniální vědec, teoretický fyzik Stephen Hawking pracoval ještě dva týdny před smrtí na zásadním materiálu. Spolu s belgickým kolegou Thomasem Hertogem popisoval v práci nazvané „Smooth exit frm eternal inflation“ způsoby, jakými se může lidstvo v budoucnu přesvědčit o existenci jiných vesmírů než je ten náš. Text zpracovával přímo na posteli, ve které o dva týdny později zemřel.

Hawkingovo poslední dílo má podle britských médií obsahovat výpočty potřebné k sestrojení sondy, která by opatřila důkazy existence paralelních vesmírů. Potvrdila by tedy teorii, jejímž výrazným a asi nejznámějším šiřitelem byl právě Hawking a s níž přišel již v roce 1983. Kdyby byly zmíněné podklady sondou získány ještě za Hawkingova života, dost možná by mu to vyneslo Nobelovu cenu za fyziku, na kterou celý život k překvapení mnohých tak fenomenální vědec marně čekal.

„To byl přesně Stephen – beze strachu se vydával tam, kam Star trek stěží našlápl,“ komentoval jeho práci Hawkingův spolupracovník Thomas Hertog, který mu právě s posledním textem v životě pomáhal. Také on připomněl, že byl Hawking za svého života na Nobelovu cenu několikrát nominován, přesto ji nikdy nezískal. Oba dva podle Hertogových slov společně usilovali o to, aby se z jejich teorie stala testem ověřitelná vědecká konstrukce.

V materiálu dále popisoval, jakým způsobem by jednou mohl zaniknout náš vesmír – k tomu podle něj dojde ve chvíli, kdy hvězdy vyčerpají veškerou svou energii. Pro některé kosmology, mezi něž se řadí i Hawkingův letitý přítel profesor Neil Turok, je ale tento poznatek značně kontroverzní. Jiní zase tvrdí, že může znamenat průlom, jaký v této době kosmologie potřebuje.

Stephen Hawking byl jeden z nejslavnějších vědců světa. Po značnou část života byl limitován amyotrofickou laterární sklerózou (ALS) – nemocí, na jejíž nebezpečnost upozorňovala před pár lety online kampaň ALS ice bucket challenge a která způsobuje celkově ochabnutí svalů a zeslabení organismu. Velkou část svého bádání věnoval černým dírám, jeho nejvlivnějším dílem se stala kniha Stručná historie času.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.