nahoru

Na Václavském náměstí demonstrovalo 20 000 lidí. Šlo o jeden z největších protestů za posledních 10 let

Martin Bartkovský, ČTK6. března 2018 • 11:40
Až 20 000 lidí demonstrovalo 8. března 2018 na Václavském náměstí proti Zdeňku Ondráčkovi a Andreji Babišovi
• video: 
Martin Bartkovský

Asi 14.000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). ČTK to dnes oznámila organizátorka demonstrace Lucie Kohoutová. Podle ní zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 000. 

V pondělí proti zvolení Ondráčka protestovali lidé ve většině krajských měst. Ve větších městech se na protestech sešly tisícovky lidí, v dalších desítky až stovky. Podle organizátorů bylo protestujících v celé republice přes 30.000.  Demonstrace se tak řadí k největším protestům za posledních 10 let.

Největší protesty v Česku za uplynulou dekádu:

1) 90 - 150 tisíc lidí

21. dubna 2012 - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádaly odbory a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení vládních reforem. Účastníci požadovali i demisi vlády a předčasné volby.

2) 40 - 45 tisíc lidí

21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).

3) 40 tisíc lidí

21. května 2011 - Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst ČR přišli protestovat i postižení.

4) 30 tisíc lidí

6. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.

5) 25 tisíc lidí

17. listopadu 2012 - Protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kterou organizovaly odbory spolu s několika občanskými iniciativami.

6) 20 tisíc lidí

10. května 2017 - Demonstrace na Václavském náměstí v Praze proti tehdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Cílem akce bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtěli, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti.

7) 20 tisíc lidí

5. března 2018 - Protest v Praze proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

Martin Bartkovský, ČTK
Diskuse ke článku