Nechceme komouše i Babiše do koše! Zaplněný Václavák skandoval za odvolání Ondráčka a premiéra | Reflex.cz
nahoru

Nechceme komouše i Babiše do koše! Zaplněný Václavák skandoval za odvolání Ondráčka a premiéra

Martin Bartkovský, ČTK5. března 2018 • 19:40

Tisíce lidí se na pražském Václavském náměstí účastnily shromáždění, na kterém organizátoři sbírali podpisy na petici za volbu nového předsedy komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Kvůli pátečnímu zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu, pozvedli symbolické obušky z papíru a cinkali klíči. Většina transparentů i hesel, které protestující provolávají, směřovala proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). Obdobné akce se konaly v dalších deseti městech.

V dolní části Václavského náměstí připravili organizátoři od 17:00 na 40 petičních stánků. Protesty na facebooku svolali také do Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Písku, Jihlavy, Českých Budějovic, Liberce, Hradce Králové a Rožnova pod Radhoštěm. V hlavním městě akce symbolicky vyvrcholila v 19:00, kdy účastníci za hlasitého pískotu pozvedli nad hlavy obušky vytvořené z petičních archů a dalších papírů. Pražská policie odmítla na dotaz ČTK počet účastníků akce komentovat, podle zpravodaje ČTK byla zaplněna zhruba polovina dolní části náměstí.

Účastníci shromáždění přišli často s transparenty zaměřenými na Babiše, který v neděli Ondráčkovo zvolení kritizoval. Podobně jako opoziční politici upozorňovali účastníci manifestace na to, že právě Babišovo hnutí se na zvolení Ondráčka svými hlasy ve Sněmovně podílelo. Na transparentech se objevila hesla "Nechceme estébáky ve vládě", "Ne návratu estébáků a esenbáků k moci", "ANO, to myslíte vážně?" či ironické "Pusťte na nás Ondráčka".

Karel Steigerwald: Povede Babiš i boj proti Babišovi?
Karel Steigerwald 5. března 2018 • 16:17

Karel Steigerwald: Povede Babiš i boj proti Babišovi?

Lidé provolávali hesla "Bureše do koše", "Babiše nechceme", "Svobodu nedáme", "Národa ostuda" či "Komouše nechceme". Po symbolickém vyvrcholení akce v 19:00 se ozývalo také "Máme toho dost", "Hanba vládě" či "Zakázat komouše". V davu se objevily české vlajky a několik vlajek Evropské unie.

Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

Ondráček zvolen, polistopadový režim skončil. Osobní vzpomínka na rok 1989 a střet s …
Co je GIBS? Jaké má pravomoci a historii inspekce, na kterou měl dohlížet komunista …

Martin Bartkovský, ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější