nahoru

Ty zku*vená štětko aneb Ruský cirkus kolem prezidentských voleb

Johana Kudrnová1. března 2018 • 15:40
1080p720p360p
Sobčaková skropila vodou neurvalce Žirinovského
• video: 
Twitter.com

Ruské prezidentské debaty předcházející volbám naplánovaným na 18. března včera okořenila přestřelka mezi stálicí ruské politiky, ultranacionalistou Vladimirem Žirinovským a jedinou ženskou kandidátkou – populární hvězdou Ksenií Sobčakovou. Žirinovský je svými výpady vůči oponentům známý. Ve Státní dumě se v minulosti účastnil množství rvaček, vodu pak v roce 1995 vychrstl sám při televizní debatě na Borise Němcova.

Před tím, než došla Sobčakové trpělivost, ji Žirinovský opakovaně slovně napadl. Označil ji za prostitutku, blázna, špínu a několikrát se ji pokoušel vykázat z místnosti. Poté, co zpochybnil, zda má Sobčaková mozek, na něj šestatřicetiletá politička vychrstla vodu ze své sklenice. Na celou scénu se můžete podívat ve videu.

Prezidentských debat se neúčastní hlavní favorit a prakticky předem korunovaný vítěz, stávající prezident Vladimir Putin. Diskuzní pořady tak vzhledem k těžko uvěřitelnému chování Žirinovského připomínají víc než cokoliv jiného cirkus. Proti Putinovi se ve volbách staví již po několikáté, spolu s dalšími kandidáty však režimu slouží spíše jako směšná stafáž.

Ruské volby v kostce: Putinovi pomáhají sankce i smrt agenta v Británii. Voliči mohou vyhrát iPhone >>>

Geniální americký trolling. Prostor před ruskou ambasádou přejmenovali na náměstí…

Z neautentičnosti své kandidatury byla v minulých měsících obviněna i Ksenia Sobčaková, dcera bývalého starosty Petrohradu, pod jehož mentorováním se v 90. letech Putin vypracoval až do čela státu. Média jí přezdívají Putinova kmotřenka, ačkoliv takto blízký vztah Sobčaková popírá.

V minulosti pracovala jako modelka, fotila pro Playboy i Maxim, v posledních letech se pak jako moderátorka objevovala v různých televizních show. Putina by podle svých slov chtěla z Kremlu dostat, druhým dechem ale dodává, že by jej jako prezidentka ochránila před případným korupčním stíháním. Zároveň o jeho vítězství nepochybuje.

Kreativita sovětského člověka v praxi: Podívejte se na bizarní autobusové zastávky

Jediného politika, který by Putina mohl ohrozit, však diváci na obrazovkách státní televize spatřit nemohou. Opozičník Alexej Navalnyj, jenž v minulém roce zmobilizoval v odpor proti režimu desetitisíce Rusů napříč celou zemí, se od 22. února opět nachází ve vězení.

Oficiální kandidatura mu byla znemožněna kvůli s největší pravděpodobností vykonstruovaným obviněním z trestné činnosti. Političtí komentátoři se shodnou, že Putinův strach z vyvolání celostátních demonstrací a protestů je v době okolo voleb opodstatněný. Z vězení se tak Navalnyj dostane nejdříve několik dní po volbách.

Putin osobně nařídil anexi Krymu, vypověděl před soudem bývalý poslanec ruského…
Česká televize porušila zákon, odvysílala seriál zlehčující stalinské čistky, tvrdí rada

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,560
22,540
29,910
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější