nahoru

Kreativita sovětského člověka v praxi: Podívejte se na bizarní autobusové zastávky

Johana Kudrnová 23. února 2018 • 16:00
Kreativita sovětského člověka v praxi: Podívejte se na bizarní autobusové zastávky
foto: Z knihy Christopher Herwig: Soviet Bus Stops

Existuje jen málo nudnějších věcí, než je čekání na autobus. Pokud bychom měli ale na zpožděný spoj čekat na jedné ze zastávek zachycených na fotografiích britského fotografa Christophera Herwiga, otrávení by se rychle proměnilo v radost. Na sérii snímků zachytil fotograf desítky autobusových zastávek tyčících se v těch nejzapadlejších koutech Ruska. Nečekané skvosty sovětské architektury nechávají diváka v němém úžasu.

Roztodivné přístřešky byly v sovětských časech stavěny bez designových i rozpočtových omezení. Režim nechal místním umělcům volnou ruku a nikde na světě bychom tak dnes nenašli různorodější a esteticky výjimečnější sbírku drobných staveb.

Kromě čistého brutalismu, který si v posledních letech začal nalézat nové fanoušky, je v Rusku možné najít rozesety i desítky zastávek inspirovaných folklorem nebo socialistickým realismem. Fotograf Christopher Herwig si jich poprvé všiml při svém putování na kole z Londýna do Petrohradu. Zaujaly ho natolik, že o zastávkách na území bývalého SSSR vydal již dvě knihy.

Na výjimečné autobusové zastávky se podívejte ve fotogalerii:

Diskuse ke článku