nahoru

Bartoš vypustil volební spot plný antisemitismu, ČT jej odmítla odvysílat

Tereza Stonišová6. května 2014 • 18:00
bartoš
bartoš
• foto: 
YouTube.com

Známý český antisemita Adam B. Bartoš vypustil nyní do světa volební spot, tedy krátké propagační video strany Národní demokracie, kandidující v květnových volbách do Evropského parlamentu. Česká televize však spot odmítla odvysílat, je plný nenávistných sdělení.

„…obrazové a verbální spojení je bezpochyby způsobilé vyvolat silnou negativní emocionální odezvu u části české populace,“ píše se v odůvodnění České televize, které si na svém facebookovém profilu uveřejnil Adam B. Bartoš.

V klipu je možné vypozorovat hned několik symbolů, které na pozadí s hrozivým hadem vytvářejí dojem, že zlo, které je zmiňováno, pochází právě od Židů, kteří jsou ve spotu zobrazeni při vzniku státu Izrael či na sionistickém kongresu. Vlající prapor s vlajkou Státu Izrael, menora, i narážka na Anežku Hrůzovou a známého Leopolda Hilsnera.

Česká televize namítá, že „Symboliku a asociace spotu nelze chápat jinak, než jako přímočaré ztotožnění zla s náboženskými skupinami (muslimy, Židy), národnostmi (Romy, Státem Izrael) a dalšími menšinami (homosexuálové), přičemž spot vyzývá k postavení se vůči těmto skupinám,“ a uvádí dokonce, že spot hraničí s naplněním skutkové podstaty trestného činu podněcování a šíření nenávisti vůči výše uvedeným skupinám.

Podívejte se, jak Bartoš svou stranu prezentuje:

Bartoš na svém profilu sociální sítě Facebook uvádí, že ČT nepochopila, „co tím antisemita chtěl říci“. I kdyby chtěl říci něco jiného, než je z klipu evidentní (hada musíme přece zabít!), valná většina z nás voličů si z klipu odnese přesně to, co popsala ve svém odůvodnění Česká televize a co ve zkratce shrnuje zmiňovaný paragraf trestního zákoníku.Diskuse ke článku