nahoru

Umělci Ukrajině: Dnes benefiční koncerty v Praze, Brně a Liberci. V dalších dnech se přidají další

Marek Gregor 1. března 2022 • 13:00
Umělci Ukrajině: Dnes benefiční koncerty v Praze, Brně a Liberci. V dalších dnech se přidají další
foto: FTV Prima, Karel Janeček, archiv

Už o víkendu vyráželi čeští umělci na slovensko-ukrajinské hranice s humanitární pomocí a přiváželi první uprchlíky do azylu k nám do vnitrozemí. Od zahájení zrůdné agrese Ruské federace na Ukrajině uplynulo šest dnů a dnes se už konají první akce na podporu obrany nezávislé Ukrajiny.

Od 19 hodin se na Václavském náměstí s přímým přenosem od 20.10 na ČT 1 uskuteční Koncert pro Ukrajinu. David Gaydečka, spolupořadatel festivalů Metronome a United Island, který dramaturgicky akci zajišťuje, říká: „Celý projekt iniciovala ČT, přirozeně chceme inicovat dárcovské smsky, jejich výtěžek půjde na sbírku Člověka v tísni, ale současně chceme předat informace na Ukrajinu, že za nimi stojí celá Česká republika a že mají naši neutuchající podporu.“

Na koncertě vystoupí postupně: Mirai, Vesna, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Sbor Národního divadla a Státní opery, Chinaski, Jaroslav Hutka, Kateryna Klocová-Tlustá, Pražský výběr, I Love You Honey Bunny, Olympic, Marie Rottrová, Jan Mráček a Komorní orchestr České filharmonie, Tomáš Klus a Jiří Kučerovský a Mig 21.

Ještě před tím se dnes uskuteční další akce v Liberci a v Brně. Od 16 hodin na náměstí před libereckou radnicí vystoupí Jarret, Těla, Krucipüsk nebo Paulie Garand s Kennym Roughem a další. O půl hodiny později od 16.30 na náměstí Svobody začíná koncert Brno pro Ukrajinu, na kterém zazpívají především sólisté pořádajícího Městského divadla Brno.

Na nejrůznějších místech – v klubech, galeriích i divadlech – vznikají další akce, ještě dnes se jedna z těch menších uskuteční v Cross Clubu. Benefiční večer pro Ukrajinu v rytmu reggae začíná v půl osmé a mimo jiné zahrají Švihado a Jammin´ Club.

Ve čtvrtek 3. března mezi 18. a 20. hodinou na Kampě pak FESTAS, sdružení pořadatelů největších festivalů u nás, pořádá společně s dohromady dvěma stovkami dalších kulturních institucí akci Kultura pro Ukrajinu, program ještě vzniká, mezi potvrzenými jmény jsou zatím Vladimír 518 + Dj Wich, Amelie Siba nebo Pražský filharmonický sbor za českou stranu, ale i kapely ze zemí násilím zapojených do válečného konfliktu: ruští Aiko, běloruští Zabelov Group a Ukrajinka Svitlana Reichelova.

Ještě jedna akce Koncert pro Ukrajinu, která se uskuteční 9. března ve Velkém sále Lucerny, už má alespoň částečný lineup: Wohnout, Anna K, Vypsaná Fixa, Divokej Bill, Rybičky 48, Tři sestry nebo Eddie Stoilow.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.