nahoru

Kalouskův sedmý div

Petr Holec 15. června 2009 • 10:56

Jestli ji zpětně netrumfne Lidový dům, zůstane nejlepším vtipem minulého týdne výzkum STEM, podle nějž by skoro 40 procent lidí volilo TOP 09. Stranu zatím existující pouze coby mediální vývod Miroslava Kalouska.


Pokud jde o mytickou figuru exministra financí, zakladatele TOP 09, chce se mi kacířsky zeptat: co když se TOP 09 nakonec vůbec neotevře jako padáky, které kdysi coby náměstek obrany nakoupil armádě, a zůstane jen u průzkumů?
Upřímně: vůbec bych se nedivil. Chemik z Bechyně, jenž se poslední dobou pasoval na spasitele národa, jemuž chybí jen andělská křídla, je totiž velmistrem podobných divů.


Když byl Kalousek předsedou lidovců, zůstával kvůli osobní hygieně – či Božímu trestu? – mimo vládu s ČSSD; po parlamentních volbách v roce 2006 kráčel o tolik napřed před ostatními lidovci (žádná dřina), že za paktování s komunisty musel nechat padnout sám sebe.
Nyní pro změnu zakládá stranu, jíž pro jistotu nechce ani předsedat. Ušlechtilé. Ve stejný den, kdy média přinesla bizarní výsledky STEM, jsem četl rozhovor s Karlem Schwarzenbergem, domnělým předsedou TOP 09. Říkal zhruba tohle: teď jedu do lázní a když tam neumřu, možná se předsedou TOP 09 stanu. Už se nemůžu dočkat voleb!
Napadá mě další kacířská otázka: co když kníže v lázních umře – samozřejmě metaforicky? A až TOP 09 ve volbách utrhne tři procenta? Zas nám zbude mediální šustění a čtyřicet procent virtuální podpory. A samozřejmě další důkaz, jak neskutečný je svět výzkumů, z nějž média stále víc vytvářejí skutečnost.
Co třeba Holcova strana PIVO ZA KORUNU? Už slyším Jana Hartla, ředitele STEM, jak TV divákům vysvětluje můj nonkonformní šarm – především pro hloupější lidi.


K tématu:

Co Kalousek má a ostatní ne?
Miroslav Cvrček: CO KALOUSEK MÁ A OSTATNÍ NE? (Top téma, Reflex online, 12. 6. 2009)
Exministr financí Miroslav Kalousek si (konečně) založil svoji stranu. TOP 09 by mohla být další z mnoha stran, které v posledních měsících vznikly a neuspěly. Kalousek má ale něco, co ostatní ne. Kalousek má Karla Schwarzenberga. A Karel Schwarzenberg, to je půl vítězství.
B. Doležal: TOP 09 NESTAČÍ SVÉ POTENCIÁLNÍ VOLIČE ZKLAMAT
(Co přinesl den: 12.–13. 6., Reflex online, 15. 6. 2009)
Podle průzkumu STEM 40 % lidí nevylučuje, že by novou stranu mohlo volit. Jak by ne, když se o ní zatím skoro nic neví a každý si do ní promítá své vlastní naděje.
B. Doležal: SCHWARZENBERG LÍDREM TOP 09
(Co přinesl den: čtvrtek 11. června, Reflex online, 12. 6. 2009)
Miroslav Kalousek ohlásil vznik nové strany, složení přípravného výboru i to, že volebním lídrem bude Karel Schwarzenberg.


Další články autora najdete v rubrice KOREKTNÍ NEKOREKTNOST
(Reflex online)