nahoru

Prostor X

Smrt otce zásadně zformovala to, kdo jsem dnes. Boj je umění, MMA nejde dělat kvůli rvačkám, říká Procházka

Leila Chadalíková 23. prosince 2019 • 06:00
Prostor X - Rozhovor s Jiřím Procházkou
• video: 
Prostor X

Jiří „Denisa“ Procházka, bojovník MMA a šampion japonské organizace Rizin Fighting Federation, se v rozhovoru pro Prostor X rozpovídal o tom, jaká byla jeho cesta z vesnice na Jižní Moravě, až do oktagonu v zemi vycházejícího slunce.

V šesti letech mu zemřel otec. Je to událost, kterou vnímá bijec Procházka jako zásadní a zároveň jako něco, co ho formovalo. Zda by byl zápasníkem i dnes, kdyby k oné nešťastné události nedošlo, sám neví. V rozhovoru mluví Jiří velmi upřímně o tom, že byl tak trochu problémovým chlapcem. „Máma měla strach, abych se nechytil špatné party,“ přiznává. Hodně se pral a byl průšvihář. I bojový sport, který se mu nakonec stal i prací, začal dělat proto, aby se zdokonalil v klučičích rvačkách. „Nebyl zatím tehdy úplně šlechetný úmysl,“ přiznává Procházka s úsměvem.    

Jiří Procházka je schopen dělat čtyřiadvacet hodin jeden konkrétní pohyb. Ale také meditovat či vytvářet jinou činnost, kterou si v danou chvíli stanoví jako cíl. Trénuje se k soustředění a k umění prázdné mysli. Být tady a teď, vnímat své smysly. To je údajně vše, co k tomu potřebujete.

Na otázku, zda je MMA sport, odpovídá, že pro něj, je to umění, životní styl a obživa. Za několik dní čeká českého samuraje, jak se mu také přezdívá, zápas v Japonsku, který by měl být jeho poslední v organizaci Rizin. A kam dál? "Mířím vysekat UFC," říká odhodlaně Jiří "Denisa" Procházka. 

Co znamená zkratka BJP, tedy značka Jiřího Procházky? Užil někdy doping? A jaký na něj má názor? Proč je pro něj bo umění? Jak přežil výstup na Matterhorn bez základního vybavení?  

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.