Niedermayer: Babiš dělá neskutečně chyb, brzdí záchranu krajiny, kroky vlády by měl řešit Ústavní soud | Reflex.cz
nahoru

Niedermayer: Babiš dělá neskutečně chyb, brzdí záchranu krajiny, kroky vlády by měl řešit Ústavní soud

Čestmír Strakatý13. srpna 2019 • 06:00
PROSTOR X: Rozhovor s Luďkem Niedemayerem
• video: 
Prostor X

Na Evropskou unii bychom měli být hrdí, ztělesňuje to, co se v Evropě povedlo, říká europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer. Musí podle něj mít odvahu řešit to, co přijde, někdy i tvrdě a rozhodně. Jedním z velkých témat bude klimatická změna, kde je na místě motivovat lidi a firmy i daněmi. Sucho je teď téma i v Česku, ale přístup vlády je komický. Babiš bude podle Niedermayera do poslední chvíle zásadní změny brzdit.

Žádný politik si nemůže dovolit říct, že sucho není problém, ale o zemědělství se vláda bavit nechce, říká Luděk Niedermayer. Jde o zájmy premiéra spojené i s dotacemi pro velké firmy. Prodlužovaní situace o každý jeden den přitom vše zdražuje, bude to prý stát opravu hodně. Vláda se možná chová i protiústavně a rozhodnout by podle Niedermayera měl Ústavní soud. Stát by se totiž měl chovat šetrně ke krajině.

V Česku proběhl jeden z nejrychlejších obratů od růžových brýlí k realistickému pohledu, tvrdí Niedermayer. Vláda zjistila, že nebude mít peníze na své sliby, a přišla až hysterická reakce. Stabilita je přitom zásadní, i v souvislosti s hrozbou ekonomické krize. Podle Niedermayera si premiér myslí, že sám vyřeší jakýkoliv problém, což vede k velkému množství chyb a špatným výsledkům.

Marhoul: Zeman je zlo a v Češích probudil to nejhorší, je jako fašisti. Říkám o něm…

Česká ekonomika přitom není na další roky připravená. Politika zaspala, třeba v pohledu na energetiku, a hrozí taky, že se staneme šampionem v odcházející technologii. Jde o výrobu aut. Elektroauta jsou podle Niedermayera budoucnost, která prostě přijde. Provozování takového auta se prý vyplatí už dnes. Česko miliardy, které dostalo na dohnání Evropy, vyházelo namísto toho, aby investovalo třeba do ekologické veřejné dopravy.

Jaké nové vážné hrozby jsou před evropskou ekonomikou? Proč bychom možná měli míň nakupovat a víc přemýšlet o tom, za co utrácíme? Jaký instinkt chybí Luďkovi Niedermayerovi? A proč se nechce zapojovat do domácí politiky?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Válková: Vstup do KSČ byla chyba, ale nemusím se stydět. Pro dobrou věc vítám i podporu…

Ondřej Neff: Migrace je nezastavitelná a šaría bude nutnost, uvidíte do 15 let. Grety…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější