Zeman je nejúspěšnější, zapsal se do historie, ale změnilo ho zesměšnění a trauma. Už se jen baví, říká Kopeček | Reflex.cz
nahoru

Zeman je nejúspěšnější, zapsal se do historie, ale změnilo ho zesměšnění a trauma. Už se jen baví, říká Kopeček

Čestmír Strakatý5. srpna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Lubomírem Kopečkem
• video: 
Prostor X

Talentovaný prognostik i intelektuál. Politolog Lubomír Kopeček napsal o českém prezidentovi knihu a jeho kariéru zná detailně. Na jejím začátku byl vizionářem a liberálem, který odsuzoval populisty a extrémisty. Prošel ale několik pragmatickými změnami, díky kterým se zapsal do dějin a je vůbec nejúspěšnějším politikem. Teď je to jiný člověk, i díky nucenému odchodu do ústraní na Vysočinu.

Nejde mu o revoluční přenastavení systému, už se jen baví, říká o postupu prezidenta v posledních měsících Kopeček. Stále má brilantní rétorické a taktické schopnosti, ale Čecko už nechce změnit. Jde o jeho ego, hraje na sebe. Premiéra Babiše už tolik nepotřebuje, a občas si do něj rád šťouchne, vládu nebere moc vážně. Babiš přitom í díky Zemanovi vybudoval své podnikatelské impérium. Za rok ale může být všechno jinak, díky změnám na politické scéně i prezidentovu zdraví.

Miloš Zeman byl schopen se několikrát výborně adaptovat na měnící se podmínky. Podle Kopečka je jeho současné burcování proti uprchlíkům v přímém protikladu k tomu, jak se choval v 90. letech. Zapsal se ale do historie. V roce 1989 na Letné, pak vytažením ČSSD k moci, premiérstvím i prezidentstvím. Neúspěch v prezidentské volbě v roce 2003 pro něj byl trauma a zesměšnění, a i kvůli tomu se stále mstí.

Renč: Zemanovo vyznamenání je trest, umělce za něj zkopou. Myslel jsem, že je ten…

Už na Vysočině ale plánoval návrat do politiky. Uměl se obklopit lidmi, kteří mu jsou užiteční. Dřív to byl Miroslav Šlouf, který mu i vybíral oblečení. Teď je pro něj strašně důležitý mluvčí Ovčáček. Kancléř Mynář a poradce Nejedlý pak mimo jiné zajišťovali finance pro jeho kampaň. Tu zaplatili podnikatelé obchodující směrem do Ruska a Číny, a to vysvětluje zaměření Zemana na tyto země. Je za tím ale i jeho mentalita. Má rád velké stavby, vize a červené koberce.

Jaký je opravdu Miloš Zeman? Čím se zapsal do české historie? Kolik pragmatických přemetů za svou kariéru převedl, a co z něj udělalo toho politika, kterým je dnes? V čem nemá zábrany? A jak velké trauma bylo sedět na Vysočině, místo na Pražském Hradě?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Marhoul: Zeman je zlo a v Češích probudil to nejhorší, je jako fašisti. Říkám o něm…

Válková: Vstup do KSČ byla chyba, ale nemusím se stydět. Pro dobrou věc vítám i podporu…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bruce Springsteen: Rocker s typickým chraplákem, který se stal jedním se symbolů amerického patriotismu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější