Psycholožka Pavelcová: Dětí závislých na elektronice přibývá, mají deprese a bojí se být offline | Reflex.cz
nahoru

Psycholožka Pavelcová: Dětí závislých na elektronice přibývá, mají deprese a bojí se být offline

Leila Chadalíková17. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor se Zuzanou Pavelcovou
• video: 
Prostor X

Psycholožka Zuzana Pavelcová se věnuje klientům s úzkostmi, depresí, vyhořením, ale také problémy ve vztazích. V pořadu Prostor X nám vysvětlila příčinu nadměrné ho užívání elektroniky, digitálních přístrojů a hlavně chytrých telefonů. Jak u dětí poznat závislost na počítačových hrách a kdy jim pořídit první mobil. 

Mluvit v dnešní době o tom, jaký vliv mají digitální technologie na duševní zdraví, je těžké. Jedná se o nový a nedostatečně prozkoumaný jev. Jisté ale je, že chytré telefony společně se sociálními sítěmi způsobují tzv. digitální stres. „Je to něco, s čím se dnešní děti musí vypořádat. Je to větší tlak na jejich sebeprezentaci, na to, že musí být neustále online, neustále k dispozici. A zároveň je to strach být offline,“ vysvětluje pojem digitální stres Zuzana Pavelcová. 

Ženy s transplantovanou dělohou se možná budou bránit, mají ji na dobu určitou, říká…

Rodiče musí nastavit pravidla

A jak to je se závislostí na chytrých telefonech nebo také hraní her? „Závislost je krajní jev. I když podle mých informací závislí lidé u nás přibývají, momentálně je větším problémem nadužívaní digitálních technologií,“ vyjadřuje se psycholožka k dotazu na počet závislých. Podle odborníků je naprosto zásadní, aby rodiče při pořízení prvního telefonu svým potomkům určila jasná pravidla.

Dospívající klientise své psycholožce často svěřují s tím, že se cítí „prázdně“. Pocit prázdnoty je podle Pavelcové častým jevem, který se dostavuje například po dvou, třech hodinách hraní online hry. Je to emoce, která člověku dává pocit, že se v něm vůbec nic neděje. Zkrátka jej ovládne otupělost a demotivovanost. Pocitem prázdnoty dnes trpí jak mladiství, tak dospělý. „Podle mě, to je takový chronický pocit dnešní doby.“ 

Šmucler: Zdravotnictví umírá a politici lidem lžou. Doktoři za vás rozhodnou o operaci,…

Celý den si píšou, večer si nemají co říct

Ve vztazích dnes lidé řeší hlavně „překomunikovanost“. Vyměňují si celý den zprávy o tom, jak se mají, co dělají a jak vlastně jejich den probíhá. Večer si už pak doma nemají co říct. Takový vztah podle Zuzany Pavelcové brzy vyhoří. I navazování nových vztahů je stále větším problémem, čímž samozřejmě přibývá také osamělých lidí. 

Do jaké míry jsou deprese vrozené? Jak u svého dítěte poznáte závislost na sociálních sítích, hrách nebo telefonu a jaká pravidla byste jim měli nastavit? A proč mobily rozhodně nepatří na naše noční stolky? To vše se dozvíte v novém díle Prostoru X.

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Lidé jsou přemnožení a jíme maso plné antibiotik. Lov dělá svět lepší, zvířata by měly…
Profesor Ptáček: Vládnou nám bezcitní psychopati, za většinu nemocí si můžeme sami,…

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější