Profesor Ptáček: Vládnou nám bezcitní psychopati, za většinu nemocí si můžeme sami, máme důkazy | Reflex.cz
nahoru

Profesor Ptáček: Vládnou nám bezcitní psychopati, za většinu nemocí si můžeme sami, máme důkazy

Čestmír Strakatý29. ledna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Radkem Ptáčkem
• video: 
Prostor X

Láska prochází žaludkem. Moudrost, kterou teď podle profesora lékařské psychologie a klinického psychologa Radka Ptáčka věda dokázala. Zjistilo se totiž, že bakterie ve střevech přímo ovlivňuje naše duševní zdraví. Zuří tam prý válka mezi těmi dobrými a zlými. A tím, co jíme, si můžeme zadělat na problémy i nemoci vyléčit. Životní styl může podle Ptáčka za většinu nemocí. Duševní zdraví přitom podceňujeme, i když u lékařů a soudců, kteří jsou pod obrovským tlakem, je klíčové. Taky tvrdí, že vláda psychopatů je prostě fakt.

Ptáček má pro propojení střev a mozku důkazy. Manipulací s bakteriemi se podle něj dá ovlivnit duševní stav člověka. Jejich transplantací ze zdravého do nemocného člověka pak léčit třeba deprese a úzkosti. Klíčový je ale životní styl. Geny totiž nejsou dané a my je spouštíme, nebo vypínáme třeba tím, co jíme, jestli pijeme alkohol nebo se hýbeme. Ptáček tvrdí, že tohle může až za 80 procent nemocí, mluví o spolehlivém zmapování faktorů. 

Jedním z nich je přitom i chování a uvažování. Třeba to, jak vnímáte stres. Pokud ho přijmete jako výzvu, může být dokonce pozitivní. Ptáček říká, že pozitivní způsob myšlení může v důsledku prodloužit život. Sám zkoumal vliv stresu na lékaře, soudce nebo učitele. U všech hraje stres obrovskou roli, v práci jsou přitom sami. Většina se obrací na alkohol, který podle Ptáčka vede k neurodegenerativním onemocněním a není řešení.

Alkohol způsobuje 9 typů rakoviny, víme to jistě a média mlčí, bezpečná dávka…

V Česku se totiž duševní zdraví podceňuje obecně, a tak je prevence dopadů dlouhodobého stresu prakticky mimo vnímání společnosti. Lidé to berou jako samozřejmost a lékaři nebo soudci to bagatelizují, přitom je to u nich klíčové. Ptáček zdůrazňuje důležitost prevence, zdravého životního stylu a psychohygieny. Být duševně nemocný je ale podle něj v Česku stále stigma. 

Jak se chovají psychopati ve společnosti? Proč nám vládnou a kdo mezi ně patří? Čím likvidují sociální sítě duševní zdraví dětí? A jak přesně můžete ovlivnit svoje duševní zdraví jídlem a pohybem?

V jídle je skryté nebezpečí, může i za rakovinu. Vím, co změnit, mě to uzdravilo, stačí…
Šéf Senátu Kubera: Všichni se dožijeme komunismu, Češi peníze na obědy pro děti propijí…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější