nahoru

Prostor X

Na Babiše máme ještě pikantnější věci, ať nás zažalují, je toho ale daleko víc, říká investigativní novinářka Holcová

Čestmír Strakatý 5. října 2021 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Pavlou Holcovou
• video: 
Prostor X

Chtěli jsme, aby to bylo zveřejněno dál od voleb, zvažoval se i leden příštího roku, říká investigativní novinářka Pavla Holcová, zakladatelka projektu investigace.cz, o načasování kauzy Pandora Papers, ve které figuruje i český premiér Andrej Babiš. Šlo o domluvu stovek novinářů z řady zemí, kterým na českých volbách nezáleželo, a slovo Holcové mělo ve výsledku malou váhu. Novinářka v rozhovoru pro Prostor X popisuje, jak přesně měl Andrej Babiš přesouvat přes offshorové firmy bezmála 400 milionů korun, kde skončily, a reaguje na obranu premiéra. Otazníků kolem něj je podle ní daleko víc.

Panamská advokátní firma v roce 2016 označila Andreje Babiše za velmi rizikového klienta, popisuje Holcová. I tehdy byli s firmou advokáti tehdejšího ministra financí v kontaktu. České úřady podle Holcové o tom, že Babiš vlastní offshorové firmy, věděly. Poslední z těch, které byly použity k převodu peněz a nákupu nemovitostí ve Francii, zanikla až v roce 2020. Obrana premiéra je prý nesmyslná. Novinářka tvrdí, že všechna svá tvrzení mají potvrzená důkazy, včetně Babišem podepsané akcie firmy z Britských Panamských ostrovů.

Proč je Česko lákavé pro praní špinavých peněz? Dá se čekat, že si i tady začnou mafie vyřizovat účty? Jací další Češi figurují v kauze Pandora Papers? A v jakém vztahu je Andrej Babiš s francouzskými nemovitostmi dnes? Dozvíte se v rozhovoru.

Hlasovat pro Prostor X v soutěží Křišťálová lupa můžete ZDE >>>

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.