Video placeholde

Zdražování je nevyhnutelné, můžeme ho ale využít, říká šéfka Zelených Davis. Je i pro zdanění bohatších

Spolupředsedkyně a celostátní lídryně Zelených Magdalena Davis říká, že zdražování související s růstem cen energií je nevyhnutelné. Můžeme se ale podle ní rozhodnout toho využít pro inovace a posunutí se technologicky dopředu. Druhá alternativa je být zaostávajícím skanzenem Evropy. Davis zároveň tvrdí, že zvyšování daní po volbách bude nutnost pro jakoukoliv vládu. Sama je pro progresivní zdanění příjmů.

Podle Davis je vlastně správně, že ceny povolenek, a s tím i ceny energií rostou. Říká, že právě tak byl systém povolenek zamýšlen, tedy že se neekologické provozy stanou postupně nekonkurenceschopnými. Zelení navrhují investice do obnovitelných energií a překlenovací období s využitím plynu. Jsou proti další stavbě jaderných zdrojů. Zároveň podporují rozšíření systému povolenek i na další firmy s tím, že výnosy z nich by se měly vrátit přímo občanům.

Kde jsou řešení pro Českou energetickou budoucnost? Proč jsou teď podle Magdaleny Davis inovace nevyhnutelnou nutností? Jaké je řešení daňové otázky? A proč by měli bohatší platit vyšší daně? Dozvíte se v rozhovoru.

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>