nahoru

Prostor X

Víra v Boha mi dala smysl života, říká kandidát na premiéra Fiala. Slibuje, že nezvýší daně a nebude vládnout s ANO

Čestmír Strakatý 12. července 2021 • 06:40
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Petrem Fialou
• video: 
Prostor X

Víra mi dala smysl života, říká v jednom z prvních osobnějších a otevřenějších rozhovorů předseda ODS a kandidát koalice Spolu na premiéra Petr Fiala. Boha našel postupně, rozumově. Víra určuje jeho přístup k životu i politice, včetně otázek podle něj etických, jako je třeba manželství homosexuálních párů. Fiala zdůrazňuje svobodu, což je i odkaz, který mu zůstal po nedávno zemřelém otci.

Předseda ODS slibuje, že po volbách, pokud bude vládnout, nezvýší lidem daně. Vsází na snížení deficitu úsporami a vyššími příjmy díky růstu ekonomiky. Ušetřit chce asi 100 miliard třeba na dotacích firmám, vyšší HDP pak dodá přibližně stejně, což podle Fialy stačí. Odmítá povolební spolupráci s hnutím ANO, i bez Andreje Babiše. Výsledek Spolu a koalice Pirátů a starostů musí stačit, protože jiné varianty Fiala nepřipouští.

Fiala si stojí za tím, že volání po zrušení nouzového stavu a některých opatření loni v prosinci bylo správné. I teď podporuje hlavně testování a trasování, ne zpřísňování opatření. Připouští ale, že novela pandemického zákona může být potřebná, pokud se zákon ukáže být nedostatečný. Odmítá zároveň, že by se chyba stala už v jeho tvorbě i ze strany opozice.

Lídr koalice Spolu v rozhovoru otevřeně popsal svou cestu k víře v Boha i to, jak ho formuje. Je to pro něj jedna z nejdůležitějších věcí, ke které ale došel rozumově, četbou filozofických textů. Věří tedy, že svět byl stvořen i v existenci Boha, vadí mu, ale z víry se v médiích stává karikatura. On sám například nejde proti vědeckému poznání.

V čem Petra Fialu ovlivňuje minulost jeho rodiny, ať už z dob komunismu nebo holocaustu? V čem teď chybuje vláda a o co se hraje ve volbách? A je v politicích dobro? Dozvíte se v rozhovoru.

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.