Video placeholde

Víra v Boha mi dala smysl života, říká kandidát na premiéra Fiala. Slibuje, že nezvýší daně a nebude vládnout s ANO

Víra mi dala smysl života, říká v jednom z prvních osobnějších a otevřenějších rozhovorů předseda ODS a kandidát koalice Spolu na premiéra Petr Fiala. Boha našel postupně, rozumově. Víra určuje jeho přístup k životu i politice, včetně otázek podle něj etických, jako je třeba manželství homosexuálních párů. Fiala zdůrazňuje svobodu, což je i odkaz, který mu zůstal po nedávno zemřelém otci.

Předseda ODS slibuje, že po volbách, pokud bude vládnout, nezvýší lidem daně. Vsází na snížení deficitu úsporami a vyššími příjmy díky růstu ekonomiky. Ušetřit chce asi 100 miliard třeba na dotacích firmám, vyšší HDP pak dodá přibližně stejně, což podle Fialy stačí. Odmítá povolební spolupráci s hnutím ANO, i bez Andreje Babiše. Výsledek Spolu a koalice Pirátů a starostů musí stačit, protože jiné varianty Fiala nepřipouští.

Fiala si stojí za tím, že volání po zrušení nouzového stavu a některých opatření loni v prosinci bylo správné. I teď podporuje hlavně testování a trasování, ne zpřísňování opatření. Připouští ale, že novela pandemického zákona může být potřebná, pokud se zákon ukáže být nedostatečný. Odmítá zároveň, že by se chyba stala už v jeho tvorbě i ze strany opozice.

Lídr koalice Spolu v rozhovoru otevřeně popsal svou cestu k víře v Boha i to, jak ho formuje. Je to pro něj jedna z nejdůležitějších věcí, ke které ale došel rozumově, četbou filozofických textů. Věří tedy, že svět byl stvořen i v existenci Boha, vadí mu, ale z víry se v médiích stává karikatura. On sám například nejde proti vědeckému poznání.

V čem Petra Fialu ovlivňuje minulost jeho rodiny, ať už z dob komunismu nebo holocaustu? V čem teď chybuje vláda a o co se hraje ve volbách? A je v politicích dobro? Dozvíte se v rozhovoru.

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>