nahoru

Doba hojnosti a rozhazování skončila, říká kandidát na ministra financí Michalik. Důchodcům chce dát vybrat

Čestmír Strakatý 29. června 2021 • 06:30
Prostor X: Rozhovor s Věslavem Michalikem
• video: 
Prostor X

Bilion korun pro českou ekonomiku, vyrovnaný rozpočet, to vše bez zvyšování daní. Plán Věslava Michalika, bývalého bankéře, starosty Dolních Břežan a kandidáta Starostů a Pirátů na ministra financí. Tvrdí, že to je reálné, klíčové přitom je mít odvahu zastavit růst výdajů, hledat úspory a zároveň investicemi podpořit transformaci ekonomiky.

Stát je vypasený bumbrlíček, potřebuje dietu, říká Michalík. Je podle něj třeba zastavit růst výdajů státu a jednotlivým ministrům prostě říct, že víc peněz nedostanou a že s nimi musí vyjít. Zároveň jsou tu desetitisíce úředníků, kteří jsou navíc a bez kterých se stát zvlášť po další digitalizaci a zefektivnění obejde. Michalík tvrdí, že doba hojnosti skončila a my ji buď můžeme udržet dál zadlužováním se, nebo se musí něco změnit.

Michalík v rozhovoru popisuje, jak realistická je matematika za jeho plánem cesty k vyrovnanému rozpočtu. Mluví o několika balíčcích, které každý přinesou asi 50 miliard, mimo jiné jde o úspory nebo příjmy z daní od lidí, kteří teď nepracují, jako jsou třeba důchodci nebo lidé v exekuci. O zbytek se má postarat vyšší růst ekonomiky podpořený investicemi, například do robotizace. Není podle něj problém, že by lidé přišli o práci.

V otázce důchodové reformy chtějí Piráti a Starostové převzít závěry důchodové komise Danuše Nerudové a ministryně Jany Maláčové. Michalík říká, že bude třeba dát důchodcům vybrat, jestli chtějí déle pracovat a pak mít vyšší důchody, nebo jít do penze ve státem stanoveném věku, ale pravděpodobně s nižší životní úrovní. Jinak to podle něj nejde, tedy bez výrazného zvýšení daní.

Co říká Michalík na možné zvyšování daně z nemovitosti? Kde je řešení bytové krize? Proč je tak důležité mít vyrovnaný rozpočet? A v čem se v posledních letech nejvíc rozhazovalo?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře