nahoru

Prostor X

Zátopek věřil komunismu, ale zničili ho. David Ondříček o šíleném natáčení nového filmu i o vztahu s otcem

Čestmír Strakatý 10. srpna 2021 • 06:40
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Davidem Ondříčkem
• video: 
Prostor X

Premiéra nového filmu Zátopek Davida Ondříčka se blíží a režisér neskrývá nervozitu. Na filmu od úplného počátku pracoval 14 let. V rozhovoru popisuje, jak težké bylo sehnat peníze, jak šílené bylo místy natáčení a proč může být příběh Emila Zátopka atraktivní pro celý svět. Zároveň vzpomíná, jak ho jeho otec, kameraman Miroslav Ondříček několikrát kriticky srazil a jak ho srovnávání se slavným otcem trápilo i motivovalo. Režisér na začátku roku předpovídal, že kultura po covidu rychle ožije, což se zatím nevyplnilo. Stále ale doufá, že druhý dech a evoluce pro ni přijde.

Emil Zátopek byl podle Ondříčka chybující hrdina. Člověk, který byl schopen hrdinských činů, ale taky několikrát selhal. Příběh slavného běžce je režisérovi blízký, mluvil s pamětníky a studoval o něm řadu materiálů. Ondříček mezi selháními zmiňuje třeba schvalování procesu s Miladou Horákovou, zároveň ale upozorňuje na chvíle, kdy se Zátopek režimu postavil. Prý komunismu věřil, ale nakonec jim byl zlomen a zničen.

Ondříček chtěl pro postavu Zátopka herce Václava Neužila od začátku. Ten musel projít tréninkem a natáčení pro něj bylo hodně náročné. Režisér popisuje, že Neužila museli před scénou „proplesknout“ a někdy běhal až do odpadnutí. Zároveň se omlouvá komparsistům a říká, že natáčení bylo šílené. Na filmu pracoval taky s trenérem Janem Pernicou, který se díky svému vlivu na film dostal i do titulků.

Jak vzpomíná David Ondříček na svého otce a začátky v jeho stínu? Co pro něj znamená ve filmu i životě hudba? Jak může doba po covidu posunout český film? A co je na cestě k natočení filmu opravdu důležité?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.