nahoru

Prostor X

Tomáš Etzler: Vláda jsou zloději a diletanti, nejde o nich mluvit slušně. V Číně jsem denně pil alkohol a vyhořel

Čestmír Strakatý 19. listopadu 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Tomášem Etzlerem
• video: 
Prostor X

Novinář Tomáš Etzler se po letech v Číně, kde působil jako zpravodaj České televize, se svojí zkušeností vyrovnává. Připravil filmovou zpověď Nebe a píše knihu. Říká, že v Číně vyhořel, a popisuje drsnou realitu fungování v totalitní zemi. Bojí se její rozpínavosti, prý v tomto roce ztratila zábrany. I kvůli své zkušenosti přitom klade důraz na to, aby šli lidé v Česku volit

Svobodu můžeme rychle ztratit, říká Tomáš Etzler. Lidi by mělo zajímat, co se děje v Číně, protože to se může stát i tady. Etzler pro českou vládu má jen ostrá slova, jsou to podle něj zloději a diletanti, o kterých se mluvit slušně nedá. Je už „nezaměstnaný“ a může si říkat, co chce. A dodává, že říká jen pravdu.

Popírání nebezpečnosti covidu a popírání holocaustu jsou podle Etzlera podobné věci. Média by neměla dávat prostor třeba bývalému prezidentu Klausovi a dalším lidem s podobnými názory. Etzler říká, že i přerušení projevu prezidenta Trumpa bylo správně, protože lhal. Sám prý ještě v České televizi trpěl autocenzurou a mluvil co nejkorektněji.

Roky v Číně jsou něco, čeho Tomáš Etzler tak trochu lituje. Nejde tam mít žádný osobní život, v podstatě tam jen pil a pracoval. Říká, že pil každý den, že jinak to tam prostě nešlo. S alkoholem má ale dlouhodobější vztah, pomáhal mu i ve válečných zónách, ještě když spolupracoval se CNN. Taky se mu tam rozpadlo manželství, k čemuž přispěla Čína.

Etzler má rád Číňany, ale ne tamní komunistický režim. Říká, že je teď na místě bát se jeho rozpínavosti. S Ujgury si možná testuje, jak přistoupí k národům, které dobije. Číně už totiž nejde o to, jak se na ni svět dívá. V tomhle jí spadla rouška. Je to vidět v Hongkongu, kde se situace stále zhoršuje.

Co Čína dala a vzala Tomáši Etzlerovi? Proč mluví tak ostře o českých politicích a proč je podle něj třeba bát se i teď o svobodu? A jak se dívá na česká média a Českou televizi dnes?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.