nahoru

Prostor X

Ptáček: Potřebujeme hned nového lídra, dopady covidu budou na desítky let, nejlepší vakcína je teď procházka

Čestmír Strakatý 27. října 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Radkem Ptáčkem
• video: 
Prostor X

Na jaře jsem byl optimista, teď už tolik nejsem, pod tlakem odpadají už i nejsilnější lidé, říká profesor Radek Ptáček, psycholog z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Situace je teď pro lidi nesrovnatelně těžší. Česko podle něj nutně potřebuje důvěryhodného lídra. Lidem chybí perspektiva, výhled na příští týdny a měsíce, což je zcela zásadní. My můžeme něco dělat pro své zdraví, podle Ptáčka je teď nejlepší vakcinace půlhodinová procházka, ale nedostatky ve vedení ze strany státu to nenahradí.

Odmítání a popření nebezpečnosti epidemie jsou přirozené, můžou za to ale politici sami, tvrdí Ptáček. Je podle něj zvrácené a nekoncepční, že si jsou schopni během jednoho dne naprosto odporovat. A má to fatální dopady. Chybí tu konsensuální osobnost, jeden člověk, který by byl autoritou a kterému by lidé věřili. Nikdo takový tu není a to je klíčový problém. Dezinformace a různé expertní názory, někdy chybné, tu byly vždy. Politici si musí uvědomit, že chování národa je vždy důsledkem politických rozhodnutí, zdůrazňuje Ptáček.

Dopady na lidi budou dlouhodobé, může jít o roky i desetiletí. Už teď vidíme trojnásobný nárůst v počtu duševních nemocí, říká Ptáček. Tlak cítí všichni, ať už jsou na jakékoliv straně pohledu na covid-19. Ptáček se věnuje práci s lékaři, kterým podle něj v Česku chybí základní podpora, aby se se situací dobře vyrovnali. V rozhovoru popisuje, jaké dopady na ně současná situace má a co se s tím dá dělat. Situace nicméně může vést k růstu cynismu u některých z nich, nakonec jim budou lidské životy lhostejné.

Lidé se s dopady epidemie můžou prát roky i celý život, už i nejsilnější jedinci podléhají, popisuje Ptáček. Jde o složitost situace bez vize lepších zítřků. Dochází mu optimismus. V rozhovoru radí, co můžeme všichni dělat pro své psychické i fyzické zdraví. Procházet se, kvalitně jíst. Imunitu snižuje i dlouhodobá zátěž a negativní pohled na svět. Teď přitom dojíždíme na to, že jsme fyzické i psychické zdraví dlouhé roky zanedbávali.

Jsou podle Radka Ptáčka horší psychické a existenciální dopady covidu-19 než ty zdravotní? V čem je vina politiků a co by změnila nová osobnost, které by lidé věřili? Proč má pochopení pro lidi, kteří teď demonstrují? A jak změní pandemie naši společnost?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.