nahoru

Prostor X

Šéfkuchař Ondřej Slanina: Restaurací je zbytečně moc. Vláda se k nám chová, jako bychom byli nesvéprávní

Čestmír Strakatý 19. října 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Ondřejem Slaninou
• video: 
Prostor X

Buď jsme nesvéprávní, nebo se k nám chovají, jako bychom byli nesvéprávní, říká šéfkuchař a restauratér Ondřej Slanina, známý také z pořadu Kluci v akci. Klíčová by teď podle něj měla být zodpovědnost nás všech, ne zákazy a zavírání podniků. Nošení roušek a respirátorů, dodržování rozestupů a hygiena, případně přístup k rizikovým skupinám obyvatel, včetně vlastních příbuzných.

Slanina zdůrazňuje, že v žádném případě nechce své restaurace zavřít, dokud to tedy půjde. Jde mu hlavně o to, aby jeho zaměstnanci měli co dělat. Z jeho zkušenosti se po jarním lockdownu lidem, kteří nepracovali, zpátky do práce moc nechtělo. Nechce pouštět to, co budoval 12 let, i když ve ztrátě je od začátku pandemie i přes celé léto.

Slanina přiznává, že restaurací a hospod je v Česku zbytečně moc a že některé skončí a mezi nimi i ty kvalitní. Je vděčný za finanční pomoc státu, ale zároveň kritizuje to, jak stát opatření komunikuje a vysvětluje. Z jeho pohledu je nejdůležitější osobní zodpovědnost každého, tedy dodržování pravidla 3R a opatrnosti v běžném životě, včetně třeba navštěvování hromadných akcí.

Naše generace se nikdy nemusela omezovat a u mladších je to ještě horší, říká Slanina. Proto jim prý teď tak vadí, že se jejich možnosti zužují. Říká, že to je mimo jiné o výchově, ne o příkazech ze strany státu. Zmiňuje taky svoji zkušenost se staršími lidmi, kteří radši půjdou mezi lidi a budou riskovat nákazu, než by zůstali doma.

Proč je restaurací v Česku moc a které koronavirovou krizi nepřežijí? Změnil se nějak styl, kterým Slanina pro své hosty vaří? Chybí lidem v Česku osobní zodpovědnost? A proč je pro něj tak důležité, aby jeho zaměstnanci dál pracovali?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.