nahoru

Prymula se v úřadu dlouho neohřál, prvenství ale nestihl. Seznam ministrů s nejkratším trváním funkce

ČTK 29. října 2020 • 12:00
Prymula se v úřadu dlouho neohřál, prvenství ale nestihl. Seznam ministrů s nejkratším trváním funkce
foto: ČTK / Šimánek Vít

Strmý vzestup a ještě strmější pád. Kariéra stále ještě ministra zdravotnictví Romana Prymuly nabrala obrátky na jaře, kdy se stal veřejně známou osobností kvůli svému angažmá v boji proti koronaviru. Ve funkci ministra vydržel 38 dní. A jeho rezignace je na spadnutí. Historie české politiky však zná i kratší doby „ministrování“. Připomeneme si je v následujícím článku.

V historii vlád samostatné České republiky zůstává rekordní osmidenní působení Karolíny Peake (LIDEM) v čele ministerstva obrany v prosinci 2012. Z čela ministerstva ji odvolal tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) s odůvodněním, že na ministerstvu chystala za jeho zády personální zemětřesení, a proto k ní zcela ztratil důvěru.

Tři z pěti (počítáno i s Prymulou) nejkratší dobu sloužících českých ministrů působili v současné koaliční vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Už po necelých dvou týdnech od jmenování kabinetu, který se ujal moci 26. června 2018, z něj kvůli pochybnostem o vysokoškolské závěrečné práci odešla ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). V práci, kterou sepsala na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, se našla opakovaná shoda s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky. Později se objevila obdobná podezření u práce z Mendelovy univerzity v Brně o chovu králíků.

Jen o týden déle něž Malá vydržel v čele ministerstva práce a sociálních věcí sociální demokrat Petr Krčál. Rezignoval z podobného důvodu jako Malá, v jeho bakalářské práci se objevilo mnoho stránek textu, který dříve napsal jiný autor. Jak v případě Malé, tak Krčála potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu. Nikdy v historii samostatné ČR se přitom tak rychle jako na začátku Babišova kabinetu ministři v čerstvě jmenované vládě neměnili.

Méně než měsíc strávila v ministerském křesle ještě známá dokumentaristka Helena Třeštíková, která stála v čele ministerstva kultury v lednu 2007 pouhých 17 dní. Z kabinetu Mirka Topolánka (ODS) odešla sama kvůli údajným tlakům na personální obsazení úřadu.

Ostatní bývalí ministři, kteří jsou na předních příčkách pomyslného žebříčku, byli v úřadu alespoň měsíc, což platí také v případě Romana Prymuly (za ANO), kterého dnes premiér Babiš po měsíci a dvou dnech od jmenování požádal, aby rezignoval, jinak ho odvolá. Důvodem je Prymulova středeční schůzka v restauraci s šéfem poslaneckého klubu a prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Kvůli koronaviru jsou přitom restaurace a podobné podniky zavřené.

Řada velmi krátce působících šéfů resortů například přišla do úřadu jen krátce před tím, než skončil celý kabinet. Jen čtyři měsíce a pět dnů pak trvalo funkční období řady ministrů první Topolánkovy menšinové vlády, složené z členů ODS a nestraníků, která úřadovala od září 2006 do ledna 2007.

Přehled nejkratší dobu sloužících českých ministrů řazeno podle délky působení:

Jméno Resort Délka působení  Termín působení
Karolína Peake (LIDEM) obrana osm dní 12.12.2012 až 20.12.2012
Taťána Malá (ANO) spravedlnost 13 dní 27.6.2018 až 10.7.2018
Helena Třeštíková (nestraník) kultura 17 dní 9.1.2007 až 26.1.2007
Petr Krčál (ČSSD) práce a sociálních věcí 21 dní 27.6.2018 až 18.7.2018
Roman Prymula (za ANO) zdravotnictví měsíc a osm dnů od 21.9.2020
Jindřich Vodička (ODS) vnitro měsíc a tři týdny 8.11.1997 až 2.1.1998
Radek Šmerda (nestraník) doprava dva měsíce a devět dní 21.4.2011 až 30.6.2011
Rut Bízková (nestraník) životní prostředí bez dvou dnů tři měsíce 15.4.2010 až 13.7.2010
Petr Bendl (ODS) doprava tři měsíce a dva týdny 23.1.2009 až 8.5.2009
Daniela Filipiová (ODS) zdravotnictví tři měsíce a dva týdny 23.1.2009 až 8.5.2009
Cyril Svoboda (KDU-ČSL) místní rozvoj tři měsíce a dva týdny 23.1.2009 až 8.5.2009
Pavel Svoboda (KDU-ČSL) šéf legislativní rady vlády tři měsíce a dva týdny 23.1.2009 až 8.5.2009
Jan Dusík (nestraník) životní prostředí tři měsíce a tři týdny 30.11.2009 až 19.3.2010
Jozef Kubínyi (ČSSD) zdravotnictví tři měsíce a tři týdny 14.4.2004 až 4.8.2004  

 

ČTK




Diskuse ke článku