Cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepšího režiséra získal Jihokorejec Pong Čun-ho, který natočil sociální satiru Parazit.

Cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepšího režiséra získal Jihokorejec Pong Čun-ho, který natočil sociální satiru Parazit. Zdroj: Reuters

Jihokorejský snímek Parazit posbíral na Oscarech nejvíce ocenění. Dostal ceny za nejlepší film, pro režiséra, zahraniční film a původní scénář
Oscara konečně poprvé získal Brad Pitt
Elton John má Oscara za píseň v Rocketmanovi
V první řadě nechyběl Brad Pitt, Camila Morrone a Leonardo DiCaprio
4
Fotogalerie

Oscara za nejlepší film získal jihokorejský snímek Parazit. České filmy neuspěly

Cenu americké filmové akademie Oscar v hlavní kategorii nejlepší film získal jihokorejský film Parazit, který natočil režisér Pong Čun-ho. Sociální satira se tak zapsala do historie, neboť je prvním neanglicky mluveným filmem, který hlavní cenu vyhrál. Parazit na dnešním galavečeru posbíral také nejvíce zlatých sošek.

Kromě ceny za nejlepší film a nejlepší zahraniční celovečerní film dostal Oscara také Pong Čun-ho za režii a spolu s Han Čin-wonem i za původní scénář.

Na druhém místě v počtu získaných zlatých sošek se umístilo válečné drama 1917, které získalo tři. Po dvou Oscarech vyhrály filmy Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina, Le Mans '66 Jamese Mangolda a Joker Todda Phillipse. Joker měl přitom původně jedenáct nominací. Parazit jich měl šest. Film Martina Scorseseho Irčan, který měl nominací deset, nezískal dokonce cenu ani jedinou.

Zástupci Česka neproměnili ani jednu ze dvou nominací na cenu americké filmové akademie Oscar. Po Darje Kaščejevové, která byla nominována v kategorii krátkometrážní animovaný film za snímek Dcera, ocenění nezískala ani Nora Sopková, kterou na cenu akademie navrhla spolu s Novozélanďanem Rou Vincentem za práci na filmu Králíček Jojo.

Cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli získal Joaquin Phoenix za roli ve filmu Joker režiséra Todda Philippse. Mezi ženami nejlepší výkon v hlavní roli podle akademiků podala Renée Zellwegerová v životopisném snímku Judy.

Phoenix získal pro Jokera, který měl celkem jedenáct nominací, na dnešním galavečeru teprve druhou zlatou sošku. První dostala za hudbu skladatelka Hildur Gudnadóttirová.

Zellwegerová získala dnes za hlavní roli v životopisném snímku o herečce Judy Garlandové již druhého Oscara. První dostala za roli ve filmu Návrat do Cold Mountain z roku 2003. Film Judy díky Zellwegerové proměnil jedinou nominaci, kterou měl.

Phoenix ve své kategorii porazil herce Antonia Banderase, Leonarda DiCapria, Adama Drivera a Jonathana Pryce. Spolu s Zellwegerovou byly ve stejné kategorii nominovány herečky Cynthia Erivoová, Scarlett Johanssonová, Saoirse Ronanová a Charlize Theronová.

Cenu americké filmové akademie Oscar za hudbu získala islandská skladatelka Hildur Gudnadóttirová, která vytvořila hudbu k filmu režiséra Todda Phillipse Joker. Pro snímek s jedenácti nominacemi je to první cena. Nejlepší píseň zazněla ve filmu Rocketman.

Nejlepší píseň podle amerických akademiků zazněla v životopisném hudebním filmu Rocketman režiséra Dextera Fletchera, který představuje život zpěváka Eltona Johna. Mezi pěticí nominovaných se prosadila (I'm Gonna) Love Me Again, jejíž hudbu a text vytvořili právě Elton John a Bernie Taupin.