Jiří X. Doležal bere na milost česká haiku | Reflex.cz
nahoru

Jiří X. Doležal bere na milost česká haiku

Jiří X. Doležal13. června 2019 • 11:00
Jakub Zeman: Haiku 108
Jakub Zeman: Haiku 108
• foto: 
Archív, Facebook

Haiku je japonský literární útvar, báseň tvořená trojverším s počty slabik 5–7–5, dělicí pauzou a zařazovacím slovem. Celý život jsem si myslel, že je tento lyrický útvar oslavující zpravidla krásy přírody nepřenosný, že je de facto možný jen v japonštině. I proto, že v Japonsku také vznikla hned dvě slabičná písma.

V textech o historii a filozofii zen i japonské literatury lze snadno najít, že haiku je verbalizovaný dotek větru, odlesk zapadajícího slunce na hladině rybníka nebo křivolaká borovice proti nebi. Takže tohle jsem věděl. Ale nikdy jsem žádná haiku nečetl. Ta v češtině v mých očích většinou nefungovala, ta v angličtině dávala snad vytušit, co jimi autor chtěl japonsky říci, ale ten dotyk pocitu, který známe třeba z pohledu na kaligrafii, se ani zde nedostavil. I když, nezastírám, to možná bylo jen mou chabou znalostí angličtiny.

Anna Cima dosáhla literárního hattricku. Ještě předtím se Reflex se spisovatelkou…

108 iluzí, 108 úderů zvonu

Až teď se mi dostala do ruky krásná knížka s nemarketingovým, nebulvárním a nechytlavým názvem Haiku 108. Roku 2017 její básně napsal (a v nakladatelství KANT vydal) Jakub Zeman, japonolog, publicista, tlumočník, dlouholetý příznivec a propagátor tradiční japonské kultury a estetiky, autor a teoretik žánru haiku, milovník čaje a čajové kultury, adept bojových umění a japonského meče, kurátor sbírek asijského umění Národní galerie. „Počet sto osmi haiku v této sbírce evokuje sto osm buddhistických iluzí gan, mizících v čistém chladném zvuku počátku japonského nového roku v doznívání sto osmi úderů zvonu.“

Japonci na Chalchyn golu dostali tak tvrdou lekci, že je odradila od útoku na Sovětský …

Kaligrafie Jiřího Straky

Sbírka je bibliofilie a její motto zní: „Skutečnost nelze vysvětlit přirovnáním, protože neexistuje nic, k čemu by se skutečnost dala přirovnat.“ To napsal sensei, mistr zen Paj-Čang, Číňan, který zemřel roku 814. Svazeček o čtyřiapadesáti stránkách ilustroval, a nádherně, Jiří Straka, náš nejznámější kaligraf a sinolog. Pro mě je to kniha roku tohoto a nejspíš i následujících. A aby to nevypadalo, že jsem zaujatý: velmi kladně ji hodnotí i mnohem kompetentnější lidé, než jsem já. Její předmluvu kupříkladu napsal profesor čínské Ústřední akademie výtvarných umění v Pekingu Wu Yu, jeden z nejvýznamnějších žijících čínských malířů.

Prázdnota – forma
bez konce plynou mraky
v dokonalé nic.

Drsné motorkářky Bosozoku: Japonské rebelky bez příčiny ničí, na co přijdou
Socialistická Praha bez turistů a barev. Podívejte se na vzácné snímky ztraceného…Klíčová slova: Zen, haiku, 108 haiku, Jakub Zeman


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější