Festival Prague Proms: Od gospelu, přes Beatles, hvězdného Ramóna Vargase až po trháky Hollywoodu | Reflex.cz
nahoru

Festival Prague Proms: Od gospelu, přes Beatles, hvězdného Ramóna Vargase až po trháky Hollywoodu

Viliam Buchert22. května 2019 • 13:10

Letošní už 15. ročník hudebního festivalu Prague Proms nabídne širokou škálu hudebních žánrů – od gospelu, přes skladby legendární kapely Beatles, jazzové koncerty, hudbu ze slavných filmů, vystoupení Banjo Bandu Ivana Mládka až po recitál jednoho z nejvýznamnějších tenorů 21. století, Ramóna Vargase.

Samotný festival začal netradičně už v neděli 18. května úspěšným pražským koncertem, na kterém vystoupil rakouský trumpetista Thomas Gansch se svým Big Bandem s projektem nazvaným A Tribute to Thad Jones & Mel Lewis. Hlavní program teď bude následovat. Vybíráme z něj tyto koncerty:

Gospel!

Vynikající americký sbormistr a dirigent Jeremy Winston letos přiveze na začátek Prague Proms čtyřicet skvělých muzikantů v čele s Merkellem Williamsem a samozřejmě svůj The Jeremy Winston Chorale. Tento sbor patří v současnosti v případě gospelu mezi nejlepší soubory v USA.

Kdy a kde: Smetanova síň Obecního domu, Praha, 19:00 hod., 21. června.

Beatles a jejich svět

Jeden z lahůdkových koncertů letošního festivalu Prague Proms přinese hudbu legendární kapely The Beatles ve světové premiéře. Dirigent Carl Davis představí nejenom hudbu Beatles, ale i tvorbu jednotlivých členů skupiny z období po jejich rozchodu. Kromě jiného diváci uslyší v podání Českého národního symfonického orchestru a zpěváků skladby Strawberry Fields, Yesterday, Blackbird, Let It Be, Imagine či All You Need Is Love.

Kdy a kde: Smetanova síň Obecního domu, Praha, 19:00 hod., 23. června.

Strašlivost v ČT: Pokud je Evropa stejná, jako pěvecká soutěž Eurovize, tak jsme…

Banjo Band Ivana Mládka: Od neworleanského jazzu k Jožinovi z bažin a Jezu

Toto může být jedno z velkých překvapení festivalu. Banjo Band se vyzná z lásky ke starému americkému jazzu, z něhož vzešel. Po Ivanem Mládkem otextovaných jazzových evergreenech budou následovat banjo bandové přídavky. Diváci uvidí i projekci Mládkových obrazů. A hity budou – Jožin z bažin, Linda, Hlásná Třebáň, Zobali vrabci zobali, Nejkrásnější období je podzim a další.

Kdy a kde: Divadlo Hybernia, Praha, 20:00 hod., 24. června.

Canadian Brass

Soubor Canadian Brass založili před 40 lety Chuck Deallenbach a Gene Watts. Jejich repertoár tvoří jednak klasické žesťové skladby, tak rozsáhlý archiv originálních aranží skladeb mnoha žánrů. Jejich show je protkaná živými dialogy a divadelními efekty.

Kdy a kde: Anežský klášter, Praha, 19:00 hod., 2. července.

Čajkovskij Gala

Jeden z připravovaných uměleckých vrcholů festivalu. Dirigentem Českého národního symfonického orchestru bude Ilya Mashkevich a rokokové variace skladatele Petra Iljiče Čajkovského přednese skvělý český violoncellista Václav Petr. Předvedena bude také Čajkovského symfonie č.6 „Patetická“.

Kdy a kde: Smetanova síň Obecního domu, Praha, 19:00 hod., 3. července.

Absurdní standardy krásy: Co pro svůj vzhled musely podstoupit ženy v první půli 20. …

Mezzoforte

Koncert islandské skupiny Mezzoforte, která od svého vzniku na konci sedmdesátých let definuje styl instrumentálního pop-fusion jazzu a po celu dobu baví návštěvníky svých koncertů dokonalou souhrou, nadšením a individuální virtuozitou. Natočila 14 řadových alb a má za sebou nespočet vystoupení na neprestižnějších jazzových festivalech.

Kdy a kde: La Fabrika, Studio 2, Praha, 20:00 hod., 4. července.

Epoque Quartet

Multižánrový Epoque Quartet letos slaví 20 let od svého založení. Během této doby si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor. V loňském roce obdržel první pozvání k účinkování na festivalu Pražské jaro. Širokému publiku je známý také svým účinkováním v populární televizní show Stardance.

Kdy a kde: Mercedes Forum, Praha, 20:00 hod., 9. července.

Petr Pešek: Žádné porušování slibů. Věci se prostě vyvíjejí a ANO to chápe

Ramón Vargas & ČNSO

Největší hvězdou letošního festivalu Prague Proms bude jeden z nejžádanějších světových tenorů první třetiny 21. století, Mexičan Ramón Vargas. Ten přijede do Prahy po dlouhých 14 letech. ČNSO společně s ním už účinkoval letos v lednu na otevíracím koncertě Královské opery v ománském Maskatu. V Praze zazní kromě jiného hudba Giuseppe Verdiho či Giacomo Pucciniho.

Kdy a kde: Smetanova síň Obecního domu, Praha, 19:00 hod., 10. července.

The Hot Sardines

Americký band Hot Sardines přináší svým posluchačům atmosféru míst a doby, kdy byl jazz především taneční hudbou určenou pro nejširší společnost. Označení retro je však pro kapelu zavádějící, protože hudebníci komponují také vlastní skladby a aranžují známé i méně známé písně z období posledních 100 let. Posluchači označují jejich hudbu za „čirou radost“.

Kdy a kde: La Fabrika, Studio 2, Praha, 20:00 hod., 13. července.

Hollywood Night — Závěrečná noc Prague Proms

Naprosto lahůdkový závěr festivalu (i když jeho skutečně posledním koncertem bude až 3. října vystoupení známé jazzové skupiny Jazz Efterrätt) s filmovou hudbou. Na Proms po patnácté a celkem po třiadvacáté přichází Hollywoodská noc a opět s dirigentem Carlem Davisem. Kromě oblíbených hitů (hudba z filmů Big Lebowski, Kill Bill, Jurský park či Sedm statečných) se diváci mohou těšit na výbornou sopranistku Lenku Máčikovou , která připomene oscarový snímek Tři billboardy za Ebbingem, dále na Davida Krause, kteří všechny vrátí do 70. let k Alainovi Delonovi ve filmu Kdo nastaví kůži. Dále zazní hudba ze seriálů Most, Narcos a Vraždy v Midsomeru, což jsou některé novinky, které diváci uslyší při „závěrečné noci“ letošních Prague Proms.

Kdy a kde: Smetanova síň Obecního domu, Praha, 19:00 hod., 16. července.

Program festivalu Prague Proms najdete na webu Pragueproms.cz >>>

Babiš přiznal, že vymyslel Čapí hnízdo, pak na mě sháněl kompro, říká Vít Klusák. Teď…
Američan Babiš: Předseda vlády láká voliče k evropským volbám trumpovským marketingem
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější