Chlapci z Ritchie, neznámý příběh německých židovských špionů | Reflex.cz
nahoru

Chlapci z Ritchie, neznámý příběh německých židovských špionů

Jaroslav Šajtar16. května 2019 • 09:20
Chlapci z Ritchie, neznámý příběh německých židovských špionů
foto: Albatrosmedia

Myslíte, že o druhé světové válce už bylo napsáno a řečeno opravdu všechno? Ale kdepak! Chcete-li se ujistit o opaku, pak se začtěte do knihy ceněného amerického novináře Bruce Hendersona Synové a vojáci, kterou v překladu Jindřicha Manďáka právě vydalo pražské nakladatelství Vyšehrad.

Publikace přichází jako na zavolanou, neboť uplynulo teprve několik dní od 74. výročí skončení druhé světové války v Evropě, jež sdělovací prostředky připomínaly. Zkušený žurnalista Henderson za sebou má už přes dvě desítky knih, z nichž některé se staly bestsellery a podle jiných zase natočili televizní seriály.

Němečtí Židé v amerických službách

Titul Synové a vojáci je věnován 1985 v Německu narozeným Židům, kteří od roku 1942 po absolvování speciálního výcviku sloužili v americké armádě a díky perfektní znalosti němčiny vedli výslechy zajatců a prováděli špionážní činnost. Jejich vysoká odborná připravenost zachránila tisíce životů amerických vojáků. Přezdívalo se jim „chlapci z Ritchie“. O tom, jak dalekosáhlý význam měla tato činnost, nejlépe vypovídá poválečná studie zpracovaná americkou armádou a nesoucí název Vojenská zpravodajská služba v dějišti evropských operací. Zpravodajští důstojníci napříč divizemi se shodli, že osmapadesát procent veškerého bojového zpravodajství shromážděného Armádou Spojených států v dějišti operací odehrávajících se na evropském válčišti pocházelo od týmů vojenské rozvědky, přičemž většinu, plných šestatřicet procent, zajistily výslechy vedené v němčině týmy IPW (Interrogation of Prisoners of War) pocházejícími z tábora Ritchie, tedy německými Židy v amerických službách.

Winston Churchill jak ho neznáte: Málo známé snímky z dětství legendárního státníka

Jako ovce na porážku? Tihle rozhodně ne!

Henderson napsal svou poutavou a čtivou knihu na základě četných rozhovorů s těmito válečnými veterány a po studiu archívních materiálů. Milovníci faktografických údajů ocení zejména jmenný přehled všech 1985 „chlapců z Ritchie“, včetně padesáti, kteří ve druhé světové válce položili život.

V souvislosti s masovým vyvražďováním Židů se často vnucovalo poněkud tendenční tvrzení, proč šli na smrt jako ovce na porážku a proč raději neobětovali život v boji. Povstání ve varšavském ghettu v dubnu 1943 a značný podíl Židů v partyzánských oddílech zvláště na okupovaném sovětském území stavějí toto zažité tvrzení na hlavu, nemluvě o statisících Židů sloužících v ozbrojených silách Spojenců. Jejich zpravidla nadprůměrné vzdělání a vrozené nadání pro cizí jazyky z nich činily nesmírně důležitou a užitečnou složku v ozbrojeném zápasu proti nacismu a fašismu. Právě lidem, kteří unikli Hitlerovi a vrátili se bojovat proti němu, je věnována Hendersonova nevšední kniha, jež se setkala po právu s příznivou odezvou kritiků. Kdo si libuje v dosud nezmapovaných událostech největšího a nejkrvavějšího válečného konfliktu všech dob, jistě po ní se zaujetím sáhne.

Bruce Henderson -  Synové a vojáci

Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí
Ušlechtilý podvod: Syndrom „K“ zachránil Židy před koncentračním táborem. Nacisté…

Jaroslav ŠajtarVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější