Eugeniální vylomenina: Ontologický důkaz Eugena Brikcia je knihou, jejíž existence je důležitější než obsah | Reflex.cz
nahoru

Eugeniální vylomenina: Ontologický důkaz Eugena Brikcia je knihou, jejíž existence je důležitější než obsah

Jakub Šofar9. srpna 2018 • 13:06
Eugen Brikcius
Eugen Brikcius
• foto: 
Blesk/ Jakub Poláček

Český spisovatel, filozof, výtvarník, signatář Charty 77 a pán happeningů, brzy šestasedmdesátiletý Eugen Brikcius, se dočkává vydání své vysokoškolské kvalifikační práce. A nikoli, neopisoval.

V encyklopedických příručkách či na wikipedii jsou osobnosti „definovány“ vždy oborem (či obory) činnosti, v níž se prosadily. Ale je zcela možné, že každá z nich je určena i určitým bodem života, znalostí či speciální schopností. Tohle se sice neuvádí, ale to jsou ty ojnice přenášející hnací síly v každém z nás.

U Ivana M. Jirouse to bylo třeba kulinářské umění čili jeho bosáky, u Bondyho totální realismus. V případě Eugena Brikcia pak jeho bakalářská práce Ontological Argument o ontologickém důkazu existence Boží, kterou obhájil na londýnské University College v roce 1982 a s níž ukončil svoje „rozdělaná“ filozofická studia. Text, jenž se tak trochu podobal Horníčkovým utajeným houslím, autorem často zmiňovaný, ale zcela neznámý, nedávno vydala Moravská zemská knihovna v Brně s předmluvou jednoho z doyenů české filozofie, Ivana Dubského.

Londýnské muzeum pořádalo akci pro obchodníky se zbraněmi. Umělci stahují svá díla

Otočte se!

Tahle drobná kniha na sobě (v jakémsi batohu) nese několik příběhů: životní osud Brikciův, Anselma z Canterbury a českého disentu. Onen důkaz má necelých dvacet stran, je doplněn ještě autorovými odpověďmi při „dišputaci“ k němu. Brikcius tak dál piluje svoje pojetí mystifikace.

Obálka Ontologického důkazu Eugena BrikciaObálka Ontologického důkazu Eugena BrikciaFoto Archiv Moravské zemské knihovny v Brně

Svým dílem totiž beletrizoval svoji filozofii (svůj příspěvek k ní), ale seznámit se s ní můžeme až nyní. Je to zase taková eugeniální, radostná vylomenina. V situaci, kdy jazyk nepostřehnutelně (zatím) ztrácí roli základního prostředku lidské komunikace (zjednodušováním, mnohoznačností, liliputizací atd.), je Ontologický důkaz něco jako hlas v GPS: Při nejbližší příležitosti se otočte!

Robert Redford končí. Slavný herec opouští stříbrné plátno a loučí se krásným filmem

Jak velké vlastně je letošní sucho? Podívejte se, zda u nás bylo někdy hůř, a…

Jakub ŠofarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější