Eugeniální vylomenina: Ontologický důkaz Eugena Brikcia je knihou, jejíž existence je důležitější než obsah | Reflex.cz
nahoru

Eugeniální vylomenina: Ontologický důkaz Eugena Brikcia je knihou, jejíž existence je důležitější než obsah

Jakub Šofar9. srpna 2018 • 13:06
Eugen Brikcius
Eugen Brikcius
• foto: 
Blesk/ Jakub Poláček

Český spisovatel, filozof, výtvarník, signatář Charty 77 a pán happeningů, brzy šestasedmdesátiletý Eugen Brikcius, se dočkává vydání své vysokoškolské kvalifikační práce. A nikoli, neopisoval.

V encyklopedických příručkách či na wikipedii jsou osobnosti „definovány“ vždy oborem (či obory) činnosti, v níž se prosadily. Ale je zcela možné, že každá z nich je určena i určitým bodem života, znalostí či speciální schopností. Tohle se sice neuvádí, ale to jsou ty ojnice přenášející hnací síly v každém z nás.

U Ivana M. Jirouse to bylo třeba kulinářské umění čili jeho bosáky, u Bondyho totální realismus. V případě Eugena Brikcia pak jeho bakalářská práce Ontological Argument o ontologickém důkazu existence Boží, kterou obhájil na londýnské University College v roce 1982 a s níž ukončil svoje „rozdělaná“ filozofická studia. Text, jenž se tak trochu podobal Horníčkovým utajeným houslím, autorem často zmiňovaný, ale zcela neznámý, nedávno vydala Moravská zemská knihovna v Brně s předmluvou jednoho z doyenů české filozofie, Ivana Dubského.

Londýnské muzeum pořádalo akci pro obchodníky se zbraněmi. Umělci stahují svá díla

Otočte se!

Tahle drobná kniha na sobě (v jakémsi batohu) nese několik příběhů: životní osud Brikciův, Anselma z Canterbury a českého disentu. Onen důkaz má necelých dvacet stran, je doplněn ještě autorovými odpověďmi při „dišputaci“ k němu. Brikcius tak dál piluje svoje pojetí mystifikace.

Obálka Ontologického důkazu Eugena BrikciaObálka Ontologického důkazu Eugena BrikciaFoto Archiv Moravské zemské knihovny v Brně

Svým dílem totiž beletrizoval svoji filozofii (svůj příspěvek k ní), ale seznámit se s ní můžeme až nyní. Je to zase taková eugeniální, radostná vylomenina. V situaci, kdy jazyk nepostřehnutelně (zatím) ztrácí roli základního prostředku lidské komunikace (zjednodušováním, mnohoznačností, liliputizací atd.), je Ontologický důkaz něco jako hlas v GPS: Při nejbližší příležitosti se otočte!

Robert Redford končí. Slavný herec opouští stříbrné plátno a loučí se krásným filmem

Jak velké vlastně je letošní sucho? Podívejte se, zda u nás bylo někdy hůř, a…

Jakub ŠofarVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější