Londýnské muzeum pořádalo akci pro obchodníky se zbraněmi. Umělci stahují svá díla | Reflex.cz
nahoru

Londýnské muzeum pořádalo akci pro obchodníky se zbraněmi. Umělci stahují svá díla

Johana Kudrnová8. srpna 2018 • 13:06
Výstava londýnského Muzea designu Hope to Nope
Výstava londýnského Muzea designu Hope to Nope
• foto: 
Flickr

Renomované Muzeum designu, jež od jara v Londýně hostí veleúspěšnou výstavu zabývající se soudobými politickými protesty, čelí kritice kvůli napojení na zbrojní firmy, které v prostorách galerie pořádaly soukromé akce. Na čtyřicet umělců, kteří na výstavě prezentovali svá díla, se rozhodlo je z galerie stáhnout. Spolupráci muzea se společnostmi, které obchodují v eticky problematických oblastech, nepovažují za slučitelné s posláním umělecké instituce.

Výstava nazvaná Hope to Nope přitáhla letos do londýnského muzea v krátkém čase obrovský počet návštěvníků. Instalace sestává z autentických plakátů a transparentů použitých v posledních deseti letech během politických protestů napříč zeměkoulí, karikatur z per slavných umělců a působivých videoinstalací.

Mezi nejoblíbenější exponáty návštěvníků patří automat s figurínou Donalda Trumpa, který opakuje nechvalně proslulé výroky amerického prezidenta. Kurátorům se atraktivní formou podařilo zdůraznit, jakou sílu a váhu mohou mít občanské protesty v demokratických i nedemokratických zemích světa.

Fotograf Kratochvíl ke kauze sexuálního obtěžování: Kdybych nebyl slavnej, tak se na mě…

Výstava je po stažení části děl zdarma

Překvapením proto bylo rozhodnutí čtyřiceti umělců, kteří na konci července, několik týdnů před koncem výstavy, svá díla stáhli. Zdůvodnili to spoluprací Muzea designu se zbrojní společností Leonardo, pro kterou muzeum letos v létě uspořádalo soukromou akci pro VIP návštěvníky letecké přehlídky Farnborough.

Umělci v otevřeném dopise muzeu napsali, že událost považují za narušení základních etických principů a principů, které by pro umělecké instituce měly být normou. Vyjádřili naději, že Muzeum designu bude v budoucnu odmítat finanční příspěvky od zbrojních, tabákových a palivových společností. V opačném případě instituce podle nich svým způsobem přispívá k legitimizaci válek a represí, vůči kterým se aktéři politických protestů vymezují.

Ředitel muzea Deyan Sudjic přání umělců vyhověl a jejich práce z výstavy stáhl. Změnit politiku muzea nicméně odmítl. Instituce podle něj zachovává neutrální politickou pozici a nemá v plánu měnit svou strategii v závislosti na názorech vystavujících. Výstava je nyní bez části exponátů do 12. srpna otevřena návštěvníkům zdarma.

Ojedinělá série fotografií Lidic: 30. léta, nacistický masakr a doba po tragédii
Kdy začal islám vytlačovat ženy z veřejného života a proč nejvíce muslimů zabijí zase …
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější