Fotograf Kratochvíl ke kauze sexuálního obtěžování: Kdybych nebyl slavnej, tak se na mě každej vys*re! | Reflex.cz
nahoru

Fotograf Kratochvíl ke kauze sexuálního obtěžování: Kdybych nebyl slavnej, tak se na mě každej vys*re!

Martin Bartkovský1. srpna 2018 • 18:30

„Tak tohle je solidní sexual harassment, vole!“ říká mi Antonín Kratochvíl, když mu pod tričkem provlékám mikrofon před natáčením rozhovoru. Z jeho nálady ani vtípků by člověk nepoznal, že zrovna v Americe čelí nařčení ze sexuálního obtěžování v rámci kauzy #MeToo.

Když ale začínáme natáčet, tak zvážní, posmutní, mezi větami dělá dlouhé pauzy. Jako by si až teď teprve uvědomoval, jakou dohru pro něj můžou mít dvě oznámení jeho bývalých kolegyň z agentury VII (Sedm), kterou spoluzaložil. Tedy bývalé agentury, protože ho z ní jeho kolegové okamžitě vyloučili, smazali jeho profil na webu a vyškrtli ze seznamu emeritních členů. Žádný soud, žádné důkazy, žádná porota, a přesto už se trestá.

Veronika Bednářová: Kauza Antonín Kratochvíl je hon na čarodějnice. Je to konec #MeToo

„Pojď na terasu, tady je dobrý světlo,“ říká mi a ukazuje vhodné místo pro natáčení rozhovoru. Téma je předem jasně dané – sexuální obtěžování a to, jak se fotograf, jehož fotky pro dokonalou hru světel a stínů obdivuje celý svět, ocitl ve „špatném světle“ v očích americké veřejnosti. Padesátileté poctivě budované renomé ve Spojených státech je najednou v ohrožení.

Článek obsahující nařčení ze sexuálního obtěžování se objevil v časopise Columbia Journalism Review, v němž tři bývalé kolegyně popisují (jedna anonymně), co jim fotograf kdy provedl. Stephanie Sinclairové se měl před deseti lety zeptat, zda to „má ráda do zadku“. Fotografka Anastasia Taylorová-Lindová šla ještě dál. Na pařížském setkání agentury jí měl „sáhnout zezadu mezi stehna a dotknout se přes šaty její vagíny“.

Celý rozhovor najdete ve videu v úvodu článku. Více informací o Antonínu Kratochvílovi si přečtete v Reflexu č. 31, který vychází ve čtvrtek 2. srpna.

Reflex 31/2018Reflex 31/2018Foto Archív

Protikomunistické živly řádily, aneb jak Michal Ambrož a Hudba Praha skoro zbořili stan…
Galantnost není agresí mužského šovinismu. Catherine Deneuve brání muže před #MeToo
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější