Veronika Bednářová: Kauza Antonín Kratochvíl je hon na čarodějnice. Je to konec #MeToo | Reflex.cz
nahoru

Veronika Bednářová: Kauza Antonín Kratochvíl je hon na čarodějnice. Je to konec #MeToo

Veronika Bednářová27. července 2018 • 16:31
1080p720p360p

Znám válečného reportéra Antonína Kratochvíla dobře a dlouho, 17 let. Vážím si ho pracovně i osobně, pracovat s ním byl vždycky zážitek, ať už v Americe, nebo v Brně. Rozhodně ne náhodou jsem ho před dvěma lety poprosila, aby se stal kmotrem mé audioknihy Má americká krása.

Teď čelí nařčení ze sexuálního obtěžování, a stal se tak prvním Čechem zataženým do kauzy #MeToo. Na základě výpovědí dvou bývalých kolegyň, které popsaly jeho nevhodné chování před mnoha lety, vyloučili slavného fotografa z agentury Sedm, již spoluzakládal. Vymazali ho z webových stránek a zrušili jeho profil. 

Jeho kauza o údajném sexuálním obtěžování je bohužel další důkaz, jak se hnutí #MeToo pomalu, ale jistě změnilo ve vrtěti psem, které důležitý, legitimní boj proti psychickému i fyzickému sexuálnímu násilí na ženách (nebo jakýchkoli jiných lidech) odsuzuje do propadliště dějin.

#MeToo samo sebe umenšuje právě těmihle — médii podporovanými — výjevy o údajném sexuálním obtěžování v luxusním západním světě, jež se stalo kdysi. Kratochvílův „případ“ mi připomíná americkou akademičku, která údajně obvinila už zesnulého nositele Nobelovy ceny a muže přeživšího holocaust Eliho Wiesela, že jí v roce 1989 sáhl na zadek při skupinovém fotografování.

Slovo ženy má větší váhu. Je teď taková politická situace, říká fotograf Kratochvíl o…

Skutečné násilí se bude bagatelizovat

Smutné na tom je, že skutečné násilí na ženách a mužích se tak, když to takhle půjde dál, bude jenom bagatelizovat, zesměšňovat a házet do jednoho pytle.

Nebezpečné, perverzní chování přece vypadá úplně jinak, než že někomu sáhnete na zadek: je neviditelné, děje se za zavřenými dveřmi, a hlavně z pozice síly. Vůbec není snadné ho rozklíčovat. Mocenské parametry útoků jsou na celé věci obvykle zásadní, proto se o těch zkušenostech obětem #MeToo tak špatně mluví, proto jsou ty případy (zneužívaných dětí, například) tak komplikované a těžko postižitelné. Je ale na nás, aby se tyhle věci „zametené pod koberec“ vyšetřovaly stejně jako jakákoli jiná kriminální kauza.

Lidovci patří jen do státní zoo. Všechny ostatní zakázat
Miroslav Cvrček 26. července 2018 • 14:20

Lidovci patří jen do státní zoo. Všechny ostatní zakázat

Příživnice

Právě proto bylo hnutí #MeToo, jež vypuklo loni, tak zásadní: jenže tyhle zásadní tóny v debatě o hranicích mezi muži a ženami ve veřejném prostoru vůbec nezaznívají. Vidíme kolem sebe jenom hony na čarodějnice à la Antonín Kratochvíl a odkudsi vyhrabané trapné příběhy. #MeToo ale přece není a nemělo být výrazem genderového šílenství. Měla to být platforma pro lidi, kteří zažili trauma a snaží se ho zbavit, ne přiživit na slávě kolegy.

O Antonína Kratochvíla ani tak nejde. Přežil komunisty a pracovně i všechny války světa, tohle je proti tomu brnkačka. Jenže co my ostatní, kteří v tomhle světě vychováváme děti?

Nejmladší matka na světě: Pohnutý životní příběh dívky, která porodila v 5 letech
Co je to Senát: Jakou má v Česku funkci a historii a proč se mu říká horní komora …

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější