Slovo ženy má větší váhu. Je teď taková politická situace, říká fotograf Kratochvíl o nařčení z obtěžování | Reflex.cz
nahoru

Slovo ženy má větší váhu. Je teď taková politická situace, říká fotograf Kratochvíl o nařčení z obtěžování

Martin Bartkovský27. července 2018 • 10:02
Antonín Kratochvíl o nařčení v kauze #MeToo (ukázka)
• video: 
Martin Bartkovský

Legenda světové reportážní fotografie Antonín Kratochvíl čelí nařčení ze sexuálního obtěžování, a stal se tak prvním Čechem zataženým do kauzy #MeToo. Stačily dva výkřiky. Žádný soud, žádné důkazy, žádná porota, a přesto už se trestá. Na základě výpovědí dvou bývalých kolegyň, které popsaly jeho nevhodné chování před mnoha lety, vyloučili slavného fotografa z agentury Sedm, již spoluzakládal. Vymazali ho z webových stránek a zrušili jeho profil. Padesátileté poctivě budované renomé ve Spojených státech je najednou v ohrožení. Co na to říká sám Antonín Kratochvíl? To zjistíte ve videu.

Článek obsahující nařčení ze sexuálního obtěžování se objevil v časopise Columbia Journalism Review, v němž dvě bývalé kolegyně popisují, co jim fotograf kdy provedl. Stephanie Sinclairové se prý před deseti lety zeptal, zda to má ráda do zadku.

„Tohle já nedělám. Sice už si nepamatuji, co přesně jsem jí před těmi deseti lety řekl, ale asi jsem nebyl takový prasák, když za mnou po několika letech přijela do Prahy na pracovní schůzku a pozvala mě na večeři,“ říká k prvnímu nařčení Kratochvíl. „Vůbec nechápu, co za tím stojí. Byli jsme spolu dokonce v Iráku. Možná ji naštvalo, že jsem tehdy v New Yorku nepodpořil její požadavky a ona z naší agentury odešla, a proto teď možná říká to, co říká,“ dodává.

Ekonom Vladimír Pikora: Václav Klaus for President?
VLADIMÍR PIKORA 26. července 2018 • 13:47

Ekonom Vladimír Pikora: Václav Klaus for President?

Zklamání i přes humor

Fotografka Anastasia Taylorová-Lindová šla ještě dál. Na pařížském setkání agentury jí údajně sáhl zezadu mezi stehna a dotkl se přes šaty její vagíny. „To je úplně vymyšlené, tu dámu jsem viděl jednou, právě na tom setkání v Paříži, a tam bylo hned několik svědků. Určitě by si toho někdo všiml,“ brání se Kratochvíl.

I když se snaží spolu se svou ženou brát celou situaci s humorem, je na něm vidět zklamání. „Mrzí mě to, protože jsem 50 let obětoval téhle práci, nikoho jsem neobtěžoval. Je to moje slovo proti jejich, nejsou žádné jiné důkazy. Ale slovo ženy má dnes asi větší váhu, protože je teď taková politická situace,“ říká Kratochvíl.

Podívejte se na ukázku z rozhovoru ve videu v úvodu článku, ve které fotograf reaguje na nařčení v kauze #MeToo. Delší videozpověď zveřejníme příští týden. Celý rozhovor se světově proslulým fotografem Antonínem Kratochvílem si přečtete v Reflexu č. 31, který vychází ve čtvrtek 2. srpna.

Chcete vidět, jak vypadá skutečné Rusko a Ukrajina? Podívejte se na jedinečné snímky
Jaké má český Senát pravomoci a jak se jeho fungování liší od Poslanecké sněmovny
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější