nahoru

Chcete vidět, jak vypadá skutečné Rusko a Ukrajina? Podívejte se na jedinečné snímky

Viliam Buchert 2. října 2017 • 13:50
Chcete vidět, jak vypadá skutečné Rusko a Ukrajina? Podívejte se na jedinečné snímky
foto: Jan Dobrovský, Martin Wágner, Filip Singer

Rusko i Ukrajina jsou obrovské země, které není jednoduché zachytit v celistvé podobě na fotografiích. Lze to jen v jednotlivých výsecích, které dokumentují pouhou část života. Právě to ale může být hodně překvapivé. Dokazuje to výstava „Na Vostok“, která je v pražské Galerii Zahradník dílem hned třech fotografů – Jana Dobrovského, Martina Wágnera a Filipa Singera.

Pokud byste chtěli obdivovat na této výstavě známá místa, jež jste už viděli na pohlednicích či v médiích, tak zde je neuvidíte. Naopak. Na fotografiích všech tří autorů určitě objevíte něco nového, budete přivedeni spíše do neznámého světa, do zákulisí ruského a ukrajinského života. A že to často není život lehký, není potřeba zdůrazňovat. Mnoho fotografií zde proto ve vás vyvolá emoce a nutí k zamyšlení. Buďte ale připraveni na to, že je to někdy i pohled neveselý.

Zajímavou entitou je na výstavě Jan Dobrovský. Není to totiž profesionální fotograf, i když se této své zálibě věnuje dlouho a téměř odborně. Pochází z disidentské rodiny a kdysi pomáhal vydávat i samizdatové Lidové noviny. Známý je ale spíše ze svých podnikatelských aktivit. Jeho uhrančivé černobílé fotografie ale snesou i přísná kritéria. Vystavené snímky vznikly dokonce trochu náhodou, když se Dobrovský dostal na natáčení filmu Nabarvené ptáče Václava Marhoula na ukrajinské Volyni.

Naopak Filip Singer, který už publikoval svoje fotky v různých prestižních světových médiích, jezdí do zemí bývalého Sovětského svazu dlouho. Zajímá se například o odlehlé oblasti Sibiře. Pozoruhodné jsou na výstavě především jeho snímky dopadů podnikání na různých místech. Z jeho kontrastů zbědované krajiny a obyčejného života občas mrazí.

Martin Wágner pak dává přednost práci v černobílém provedení a někdejší Sovětský svaz fotí od roku 1998. Byl hostem sibiřských starověrců, pastevců sobů i velrybářů na Čukotce a poznal život v pravoslavném klášteře. Působivé jsou na výstavě především jeho fotky komunity starověrců. Tyto snímky by klidně unesly i samostatnou knihu s doprovodným textem.

Galerie Zahradník, která se nachází v pražském centru (Ulice V Jámě 8) je velmi specifický výstavní prostor. Sklepení není nijak zvlášť honosné a člověk si zde někdy připadá jako by se nacházel právě v zanedbaných částech Ukrajiny a Ruska. Právě s touto výstavou ale prostředí galerie „ladí“.

Za určitý nedostatek, který ale vyvažuje mnoho výborných fotek, se dá považovat to, že některé snímky nemají popisek. Ty neslouží pouze k lepší orientaci, odkud fotografie jsou (v případě Jana Dobrovského jde ale o jedno místo, takže v tomto případě to problém není, je to vysvětleno na doprovodné tabuli), ale je to i doplňující informace k obrázku. Také osvětlení některých fotografií by mělo být lepší.

V každém případě je výstava „Na vostok“ zajímavou konfrontací toho, jak vypadají skutečné Rusko a Ukrajina a jak nám je někdy líčí tamní politici a média. Dlouholetá znalkyně našich východních sousedů, publicistka Petra Procházková, proto při vernisáži řekla: „Když se na to tak dívám, tak se tam nic nezměnilo.“ Do 15. října se nezmění ani prezentovaná díla, protože to je den, dokdy je výstava otevřena.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.