nahoru

Jezerní lidé žijí jako poustevníci, jsou nazí a šťastní. Fotograf zachytil jejich setkání

Tereza Stonišová 17. prosince 2016 • 17:37
Jezerní lidé žijí jako poustevníci, jsou nazí a šťastní. Fotograf zachytil jejich setkání
foto: Denis Vejas

Život prostý konzumu, prostý materiálních věcí, oproštěný téměř od všeho, co si dnes ve svých životech vůbec neumíme upřít. Někdo však ano, a také myšlenku asketismu šíří dál. Takzvané Duhové setkání, neboli setkání “duhových lidí” se konalo i letos na mnoha místech po celém světě.

Mladý fotograf Denis Vejas byl tímto nápadem nadšený - a proto se rozhodl, že se k “duhovým” lidem připojí a začne jejich setkání dokumentovat. Za tím účelem procestoval několik zemí - mimo jiné Mexiko, Guatemalu, Maroko nebo třeba Rusko. Všude vyhledával komunity takzvaných “Rainbow People” neboli duhových lidí, kteří žijí na hranici asketismu, a každoročně pořádají velké sjezdy, kde se navzájem setkávají. Právě taková setkání Denis Vejas navštěvoval.

Místa setkání odpovídají způsobu života těchto lidí - jsou většinou buď v lesích, kde je někdo těžko může najít, nebo na březích hůře dostupných jezer. Není neobvyklé, že na setkání chodí lidé v párech - je naopak raritou, když některý z “duhových” žije s někým, kdo tomuto způsobu života neholduje.

Fotograf, pocházející z Lotyšska, řekl, že alternativní způsoby žití jsou pro jeho focení ústředním tématem: “Nomádství a alternativa tvoří značnou část mého fotografování. Duhová kultura je můj největší projekt. Zaslouží si být zdokumentovaná,” uvedl Vejas.

Sociální experiment duhové komunity Vejas zdokumentoval a fotografie zveřejnil na svých stránkách. Můžete se na ně podívat v naší galerii.

Diskuse ke článku