nahoru

Dvanáct cest do Kábulu, jeden silný fotopříběh. Fotograf ukázal život drogově závislých Afghánců

Tereza Stonišová16. prosince 2016 • 14:40
Dvanáct cest do Kábulu, jeden silný fotopříběh. Fotograf ukázal život drogově závislých Afghánců
foto: Souvid Datta

Fotograf a dokumentarista, čerstvý absolvent prestižní londýnské UCL, se rozhodl zdokumentovat život drogově závislých v afghánské metropoli Kábulu. Aby získal věrohodný a pravdivý obrázek o lidech, pro které je droga denním chlebem, podnikl do Afghánistánu celkem 12 cest.

Trvalo delší dobu, než třiadvacetiletý fotograf objevil hlavní místo Kábulu, kde se narkomani setkávají. Jeden z kábulských mostů zvaný Pul-e Sukhta je jejich doslovným centrem, pro běžného návštěvníka města však tato informace může zůstat dlouho skrytá. Mladý fotograf však vytrval a do Afghánistánu jezdil pravidelně.

Kromě centra umístěného pod mostem, kam se nakonec fotograf dostal, nafotil také prostředí zvláštního armádního komanda - speciální zásahová jednotka má za cíl rozbíjet pašerácké gangy. Záběry nejen z jejich výcviku, ale také ze samotných zásahů, jichž se fotograf účastnil, jsou vskutku unikátní.

“Snažil jsme se s těmi lidmi mluvit. Nejvíce asi se závislými pod mostem,” uvedl fotograf pro americký týdeník Time. “Fotoaparát jsem s sebou nejprve nebral. Až po dvanácté návštěvě souhlasili, abych je během užívání drog vyfotil,” popisuje Souvid Datta svou obdivuhodnou snahu a vytrvalost. Práce fotografa totiž obnáší nejen samotné zachycení skutečnosti, ale samozřejmě také získání důvěry těch, které fotí. Což v případě uživatelů heroinu bylo velmi obtížné - Souvidu Dattovi se to ale povedlo a výsledná fotosérie opravdu stojí za vidění.

Tereza Stonišová
Diskuse ke článku