nahoru

Okradeni o dospívání: Předem domluvené sňatky v Gruzii zachyceny na silných fotografiích

Martin Mrázek14. prosince 2016 • 13:40
Okradeni o dospívání: Předem domluvené sňatky v Gruzii zachyceny na silných fotografiích
foto: Daro Sulakauri

Talentovaná fotografka Daro Sulakauri se nebojí ukázat světu ani odvrácenou tvář své kultury, jež by byla jinde v Evropě už jen velmi těžko tolerována. Předem domluvené sňatky teenagerů, kteří se velmi často před svatbou ani jednou nespatří, jsou v Gruzii bohužel stále ještě běžné. Místní vláda přitom nečiní žádné kroky proto, aby odpornému zvyku učinila přítrž.

Není se čemu divit, protože veřejnost dle Daro Sulakauri daný problém neřeší a v podstatě ji ani nezajímá. Jenže 17% všech manželství v Gruzii bylo uzavřeno, aniž by nastávající manželé byli starší 18 let. A při tomto způsobu sňatku navíc ani nezáleží na tom, jestli nevěsta s vdavky souhlasí.

Jen ve školním roce 2011-2012 přestalo studovat 7 tisíc gruzínských dívek. Vláda sice oficiálně nezná důvody, proč tyto Gruzínky přestaly studovat, ale místní ombudsman pro lidská práva uvedl, že 341 z nich prokazatelně přestalo chodit do školy kvůli svatbě. Proč skončil zbytek děvčat, si lze snadno domyslet.

Začátky moderních Vánoc? Podívejte se na 20 vzácných snímků z viktoriánské Anglie

"První fotografie, kterou jsem veřejnosti ukázala, byla fotografie sedmnáctileté dívky na její svatbě. Zrovna poprvé uviděla svého budoucího manžela, kterému bylo hodně přes dvacet. Tančila před domem a z tváří jí padaly slzy. Ten tanec měl symbolizovat rozloučení s její rodinou. Potom už se šlo rovnou na obřad," uvedla Daro pro Georgia Today.

Předem domluvené sňatky většinou zcela odříznou mladé dívky od přátel i rodiny. Nevěsty často nemohou chodit ven a jsou jim odepřena základní práva. Nedostatek vzdělání jim pak brání v tom, aby mohly svůj život jakkoliv změnit.

Krásné, nebo morbidní? Podívejte se, jak se dřív fotografovali zesnulí
Tereza Stonišová 5. prosince 2016 • 23:38

Krásné, nebo morbidní? Podívejte se, jak se dřív fotografovali zesnulí

"Pamatuji se, že když jsem byla malá, dvě mé spolužačky se musely vdát. Bylo jim 13 a 14. Nechápala jsem tehdy moc, co to znamená, ale hodně mě to poznamenalo. Mnoho let jsem je pak neviděla," přiznala Daro pro lensculture.com.

Světová zdravotnická organizace společně s dalšími institucemi již oficiálně požádala Gruzii, aby v podobných případech zakročila. Zatím ale bohužel bez úspěchu.

Muž vyvolal staré svatební snímky z koupeného foťáku. Svatebčané je viděli po 50 letech
Učitel objevil poklad z doby Adolfa Hitlera. Desítky ukrytých aut v opuštěném doleKlíčová slova: Gruzie, fotogalerie, svatba, sňatekDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,630
28,770
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější